Wpis prezesa IPN. MAT: Karol Nawrocki/Twitter

Szef IPN krytycznie o reportażu w Faktach TVN. Zobacz jego fragment

– Ani logika, ani arytmetyka – napisał na Twitterze Karol Nawrocki. Szef IPN odniósł się w ten sposób do reportażu w głównym wydaniu Faktów w telewizji TVN z okazji 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Materiał przygotowała Katarzyna Kolenda-Zalewska.

„Ćwierć wieku Pontyfikatu, 14 encyklik, tomy książek, tysiące decyzji, setki wizyt Papieskich, 85 lat pięknego życia etc. vs. jeden 1,5 h reportaż, 1 książka Holendra (łamiące warsztat badań hist) = 2 minuty krytycznych pytań o pontyfikat? Ani logika, ani arytmetyka”, napisał na Twitterze Karol Nawrocki szef IPN.

W niedzielę telewizja TVN w głównym wydaniu Faktów postawiła w swoim materiale pytanie o pontyfikat Jana Pawła II. Materiał przygotowała Katarzyna Kolenda-Zalewska. Jego fragment trafił do sieci.

Kim był Karol Wojtyła?

Karol Wojtyła (18 maja 1920 – 2 kwietnia 2005) był polskim duchownym katolickim, który został wybrany na papieża w 1978 roku i przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym nie-Włochem wybranym na papieża od czasu Holendraka Hadriana VI w XVI wieku. Jako papież, Jan Paweł II był znany z szerokiej wiedzy teologicznej, charyzmatycznego stylu przywództwa, a także z jego wizyt w wielu krajach na całym świecie.

Przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Wschodniej oraz angażował się w kwestie społeczne, takie jak ubóstwo, prawa człowieka i ochrona życia poczętego. Jan Paweł II był również autorem wielu ważnych dokumentów, w tym encyklik i listów apostolskich, które wpłynęły na rozwój nauki społecznej Kościoła. Zmarł w 2005 roku i został ogłoszony świętym przez Kościół katolicki w 2014 roku.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących postawy Jana Pawła II wobec spraw seksualnych w Kościele katolickim, w tym dotyczących molestowania dzieci przez duchownych. Zarzuty te skupiały się na zarzuceniu Janowi Pawłowi II, że nie podjął on wystarczających działań, aby powstrzymać skandale związane z molestowaniem dzieci przez duchownych, i że w ten sposób przyczynił się do utrzymywania kultury milczenia w Kościele. Jednakże, Kościół katolicki podkreślał, że Jan Paweł II podejmował działania mające na celu zwalczanie nadużyć seksualnych i że była to jedna z jego priorytetowych kwestii.

mn