Szokujące wyniki sondażu. Polacy nie wierzą w Komisje Śledcze (FOTO: SEJM/X)

Szokujące wyniki sondażu. Polacy nie wierzą w Sejmowe Komisje Śledcze

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, aż 56,1 proc. ankietowanych negatywnie oceniło działalność sejmowych komisji śledczych. Wyniki badania, które objęło trzy komisje zajmujące się kluczowymi sprawami (wybory kopertowe, afera wizowa, Pegasus), jasno pokazują, że Polacy tracą wiarę w skuteczność działań tych organów.

Z badania wynika, że większość respondentów wyraża niezadowolenie z prac komisji śledczych. Aż 34 proc. ankietowanych oceniło je jako „raczej negatywnie”, a 22,1 proc. stwierdziło, że działalność komisji jest „zdecydowanie negatywna”. Tylko 16,6 proc. respondentów oceniło prace komisji „raczej pozytywnie”, a zaledwie 8,4 proc. uznało je za „zdecydowanie pozytywne”.

Rządzący kontra opozycja – Komisje śledcze

Sondaż ukazał również wyraźne różnice w ocenie działalności komisji śledczych wśród zwolenników różnych ugrupowań politycznych. Wśród wyborców koalicji rządzącej, 22 proc. wyraziło „zdecydowanie” pozytywną opinię, a 40 proc. „raczej” pozytywną. W grupie tej tylko 13 proc. oceniło prace komisji „raczej negatywnie”, a 5 proc. „zdecydowanie negatywnie”.

Z kolei wyborcy opozycji, w tym zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, byli znacznie bardziej krytyczni. 31 proc. z nich uznało działania komisji za „raczej negatywne”, a 56 proc. za „zdecydowanie negatywne”. Nikt z tej grupy nie ocenił prac komisji pozytywnie.

Niezdecydowani i pozostali

Zauważalny jest także duży odsetek osób niezdecydowanych. W całej grupie badanych, 18,9 proc. respondentów zaznaczyło opcję „nie wiem/trudno powiedzieć”. W grupie pozostałych wyborców, 24 proc. również wybrało tę odpowiedź, co świadczy o dużej niepewności co do skuteczności działań komisji śledczych.

Komisje śledcze. Polacy nie wierzą w powodzenie

Wyniki sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski nie pozostawiają złudzeń: większość Polaków nie wierzy w efektywność sejmowych komisji śledczych. W obliczu tak krytycznych opinii, kluczowym wyzwaniem dla polityków będzie odbudowa zaufania społecznego i zapewnienie, że działania komisji są rzeczywiście skuteczne i transparentne.

Czytaj też: Sejm przedłuża pobyt Ukraińców. Wprowadza nowe zasady

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!