Szwedzcy narodowcy chcą skutecznej polityki migracyjnej w UE (FOTO: screen/X)

Szwedzcy narodowcy chcą skutecznej polityki migracyjnej w UE

W obliczu rosnącej liczby nielegalnych migrantów w Unii Europejskiej, niedawno przyjęty Pakt Migracyjny wydaje się być niewystarczającym narzędziem do rozwiązania tego problemu. Szwedzcy Demokraci (SD), partia narodowo-konserwatywna, zaproponowali nowy pakiet reform, nazwany „Europejskim Paktem Deportacyjnym”. Jimmie Åkesson, lider partii, oraz Charlie Weimers, główny kandydat do Parlamentu Europejskiego, przedstawili swoje propozycje w artykule opublikowanym 2 czerwca w szwedzkim dzienniku „Dagens Nyheter”.

Statystyki Eurostat pokazują, że w 2023 roku w UE zidentyfikowano 1,2 miliona nielegalnych mieszkańców. Spośród nich 460 tysięcy otrzymało nakaz opuszczenia terytorium Unii, ale tylko około 80 tysięcy faktycznie to zrobiło. Jak zauważają Åkesson i Weimers – szwedzcy narodowcy, jedynym momentem, kiedy liczba nielegalnych migrantów znacząco spada, jest masowa naturalizacja, co jednak staje się silnym czynnikiem przyciągającym kolejnych migrantów.

„Kiedy osoby, które weszły nielegalnie, otrzymują pozwolenie na pobyt, jeszcze więcej ludzi decyduje się na ryzykowną podróż przez Morze Śródziemne,” napisali Åkesson i Weimers.

Propozycje szwedzkich narodowców

1. Outsourcing procedur azylowych

Pierwszym punktem planu SD jest zewnętrzna realizacja procedur azylowych. SD popiera czesko-duńską inicjatywę, wspieraną przez 15 państw członkowskich, która zakłada przeniesienie procedur azylowych do krajów trzecich, na wzór porozumienia Włoch z Albanią. Osoby z nakazem deportacji również musiałyby czekać w tych krajach do momentu powrotu do ojczyzny.

2. Sankcje dla krajów odmawiających przyjęcia obywateli

SD proponuje, aby UE była bardziej stanowcza wobec krajów pochodzenia, które odmawiają przyjęcia swoich obywateli. Sugerują obniżenie pomocy bilateralnej o 20 tysięcy euro za każdą osobę, której przyjęcia odmówił dany kraj. Alternatywnie, UE mogłaby opóźniać procedury wizowe dla obywateli tych państw.

3. Zwiększenie liczby deportacji

Trzeci punkt to konkretne cele zwiększenia liczby deportacji w stosunku do wydanych nakazów deportacyjnych. Wspólne centrum koordynacyjne mogłoby uprościć i przyspieszyć te procedury, na przykład poprzez wspólne loty deportacyjne dla migrantów z różnych krajów UE.

4. Model australijski

Najważniejszym elementem proponowanego paktu jest tzw. model australijski – polityka „zero tolerancji” wobec prób nielegalnego przekraczania granic. Każdy, kto zostanie złapany na próbie nielegalnego wjazdu, straci możliwość ubiegania się o pozwolenie na pobyt w UE nawet legalnie. Wdrożenie tego modelu w Europie miałoby stanowić surowy, ale niezbędny środek odstraszający przed nielegalną migracją.

Dodatkowe środki

Oprócz czterech głównych punktów, SD proponuje również cięcie biurokracji i automatyzację nakazów deportacyjnych po ostatecznym odrzuceniu wniosku azylowego. Åkesson i Weimers podkreślają, że wszystko sprowadza się do woli politycznej w Brukseli i stolicach państw członkowskich.

Dotychczas Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen i lewicowa większość w Parlamencie Europejskim blokowały podobne inicjatywy. Jednakże, ponieważ Rada UE już domaga się bardziej zdecydowanych działań na rzecz naprawy systemu azylowego, kwestią czasu jest, zanim pozostałe instytucje zaczną słuchać.

Zobacz też: Elon Musk krytykuje Bidena i broni Trumpa

Dagens Nyheter/The European Conservatist/mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.