Tragiczna majówka 2024 na polskich drogach (FOTO: canva.com)

Tragiczna majówka 2024 na polskich drogach

W ciągu ostatnich pięciu dni, od wtorku do soboty, na polskich drogach doszło do 346 wypadków, w których życie straciło 32 osoby, a kolejne 399 zostało rannych. Dane te wyraźnie pokazują pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to w analogicznym okresie odnotowano 306 wypadków z 26 ofiarami śmiertelnymi i 353 rannymi.

Nadkomisarz Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji wyraził dziennikarzom Informacyjnej Agencji Radiowej swoje zaniepokojenie: „Niestety już można powiedzieć, że tegoroczna majówka wypada zdecydowanie gorzej od poprzedniej”. Skala zdarzeń drogowych w tym roku zmusza do refleksji nad przyczynami tak dużego wzrostu liczby wypadków i ofiar – tragiczna majówka na drogach staje się faktem.

Oprócz tragicznych wypadków, policjanci zatrzymali również ponad 1500 kierowców pod wpływem alkoholu, co stanowi poważny problem społeczny, przyczyniający się do zwiększenia liczby zdarzeń drogowych. Świstak zwraca uwagę na konieczność wzmożonej ostrożności oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez kierujących.

Zobacz też: Zakaz wejścia do lasów w Gdyni z powodu ASF

Tragiczna majówka – policja zapowiada zaostrzenie kontroli

W odpowiedzi na zwiększone zagrożenie na drogach, policja wprowadziła wzmożone kontrole w newralgicznych punktach, szczególnie w miejscach, gdzie często dochodzi do łamania przepisów.

W tych miejscach, gdzie dochodzi do częstego łamania przepisów ruchu drogowego będą patrole policji. Na trasach wlotowych i wylotowych do miast spodziewajmy się częstszych kontroli

– informuje Świstak za pośrednictwem IAR.

Podczas tych kontroli funkcjonariusze skupiają się na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdów, zapięciu pasów bezpieczeństwa przez podróżujących oraz prawidłowym przewożeniu dzieci w fotelikach.

Dodatkowo, każdy zatrzymany kierowca jest badany pod kątem trzeźwości, co ma na celu eliminowanie z dróg osób prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości. To ostatni dzień majówki, dlatego policja szczególnie apeluje o ostrożną i rozważną jazdę. Każda decyzja za kierownicą może mieć nieodwracalne konsekwencje, dlatego tak ważne jest, aby każdy kierowca pamiętał o swoim bezpieczeństwie oraz bezpieczeństwie innych uczestników ruchu.

Majówka to tylko część działań

Dzisiejsze działania policji są częścią szerszego wysiłku na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, które w dniach świątecznych i wakacyjnych są szczególnie obciążone i niebezpieczne. Policja ma nadzieję, że intensywna kampania kontrolna oraz edukacyjna przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków i poprawy ogólnej kultury jazdy na polskich drogach.

Czytaj też: Majówka 2024. Korki na drodze do Krynicy Morskiej

IAR/mn