Uczelnie we Francji wyrażają sprzeciw wobec wygranej prawicy (FOTO: Marie Le Pen/Facebook)

Uczelnie we Francji wyrażają sprzeciw wobec wygranej prawicy

Prestiżowe uczelnie we Francji jednogłośnie wyraziły swoje obawy dotyczące dominacji skrajnej prawicy w pierwszej turze wyborów parlamentarnych. Wspólne oświadczenie wydane przez France Universités, organizację zrzeszającą 74 uczelnie oraz konferencje dyrektorów szkół wyższych, podkreśliło, że wygrana skrajnej prawicy stanowi „natychmiastowe, realne i niewidziane dotychczas zagrożenie” dla systemu edukacji w kraju.

France Universités ostrzegło, że Zjednoczenie Narodowe (RN) prowadzi politykę wykluczenia i odrzucenia, co stwarza realne zagrożenie dla szkolnictwa wyższego. Misją francuskiej edukacji jest zapewnienie młodym ludziom równych szans, niezależnie od ich ścieżki zawodowej, pochodzenia czy środowiska społecznego. Przedstawiciele szkół wyższych zaznaczyli, że stawką drugiej tury wyborów jest nie tylko przyszłość uczelni oraz instytutów badawczych, lecz przede wszystkim wartości V Republiki.

Czytaj też: Polityczne trzęsienie ziemi we Francji. Wybory wygrywa Le Pen

Uczelnie we Francji, ale i nie tylko

Nie tylko uczelnie, ale również różnorodne organizacje społeczne, stowarzyszenia oraz związki zawodowe, wyraziły swoje zaniepokojenie. Wspólny apel wydany przez co najmniej sto organizacji wezwał do głosowania przeciwko skrajnej prawicy. Liga Praw Człowieka, organizacja pozarządowa działająca od 1898 roku, podkreśliła konieczność zmobilizowania wszystkich sił, aby pokonać RN w nadchodzącej drugiej turze wyborów.

Wynik pierwszej tury wyborów parlamentarnych, w której zwycięstwo odniosło Zjednoczenie Narodowe, wywołał falę reakcji w całym kraju. Na drugim miejscu uplasowała się koalicja lewicowa Nowy Front Ludowy, a na trzecim obóz prezydencki, czyli formacja prezydenta Emmanuela Macrona.

Wspólne stanowisko

Tak jak w Polsce, gdzie uczelnie również wyrażają swój sprzeciw wobec wygranej prawicy, francuskie instytucje edukacyjne stają na straży wartości lewicowych i liberalnych. Wspólne stanowisko uczelni podkreśla ich rolę jako strażników nie tylko wiedzy, ale i fundamentalnych wartości społecznych.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.