Walki w Sudanie (FOTO: Mkay Saitama)
Podziel się ze znajomymi:

W Chartumie stolicy Sudanu, a także w kilku innych miejscach afrykańskiego kraju wybuchły w sobotę walki. Walki w Sudanie toczą się między rządową armią a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF).

RSF poinformowało, że przejęło kontrolę nad pałacem prezydenckim, rezydencją generała i władcy Sudanu – Abdela Fattaha al-Burhana oraz nad międzynarodowym lotniskiem w stolicy kraju, Chartumie. Z drugiej strony wojsko powiedziało, że armia odpiera ataki na centralne obiekty w Chartumie. Siły powietrzne są w akcji.

Filmy w mediach społecznościowych pokazywały myśliwce Sudańskich Sił Powietrznych atakujące cele w stolicy. Nad miastem krążyły też wojskowe helikoptery.

Lotnisko jest jak pole gruzów: kilka samolotów pasażerskich spłonęło na pasie startowym, a ruch lotniczy został całkowicie wstrzymany.

Walki w Sudanie. Jakie jest ich podłoże?

Od upadku wieloletniego władcy Omara al-Bashira w kwietniu 2019 r. władzę w kraju sprawuje wojsko pod dowództwem generała al-Burhana. Wcielenie osławionego RSF do wojska jest jednym z najważniejszych warunków powstania rządu cywilnego w Sudanie.

Wojsko i RSF wspólnie przeprowadziły wojskowy zamach stanu jesienią 2021 r., jednak w ostatnich miesiącach narastają napięcia między dwoma przywódcami wojskowymi.

Spór opóźnia przejście do rządu cywilnego obiecanego przez władcę al-Burhana. Ostatnio Mohamed Hamdan Dagalo – generał RSF – nieoczekiwanie opowiedział się za szybkim przejściem do rządu cywilnego, sprzeciwiając się tym samym al-Burhanowi.

Zgodnie z pierwotnymi planami al-Burhan miał wycofać się z rządu tymczasowego najpóźniej do 2021 roku, pozostawiając kraj pod rządy cywilów. Zamiast tego wojsko ponownie przejęło władzę i przełożyło demokratyczne wybory na czas nieokreślony. W tym tygodniu wojsko przełożyło powołanie nowego premiera – ponownie opóźniając przekazanie władzy.

Czytaj też: Aresztowanie dziennikarza Wall Street Journal w Rosji. FSB tworzy nowe wątki

Sudan. Kraj z długą historią

Sudan jest trzecim co do wielkości krajem w Afryce i ma różnorodną mieszankę kulturową, z ponad 500 grupami etnicznymi. Kraj ten ma bogatą historię, a starożytne miasto Meroe, położone w północnej części Sudanu, było jednym z najważniejszych ośrodków cywilizacji Nubii.

Sudan jest największym krajem arabskojęzycznym na świecie. Jest znany z produkcji kawy, bawełny, orzechów ziemnych i innych produktów rolnych. Kraj ten jest ważnym producentem ropy naftowej, którą eksportuje na całym świecie. W Sudanie można zobaczyć ruiny starożytnych miast, takich jak Kerma, Napata, Meroe i Dongola. Można spotkać wiele rzadkich gatunków zwierząt, w tym słoni afrykańskich, gepardy, lwy i żyrafy.

Sudan jest krajem z rozwijającą się turystyką, a podróżnicy mogą odkryć piękne krajobrazy i bogatą kulturę tego kraju. Sudan jest domem dla jednej z największych i najważniejszych rzek na świecie, Nilu, który stanowi centralny punkt życia społeczno-gospodarczego kraju.

Czytaj też: Stan kryzysowy na południu Włoch. Powód? W święta przybyło tysiące imigrantów

Bild/mn