Administracja Majątku Stolicy Apostolskiej (APSA) ogłosiła, że w 2023 roku osiągnęła zysk w wysokości 45,9 miliona euro (211 milionów złotych). To wzrost o 13,6 miliona euro (62,5 miliona złotych) w porównaniu do poprzedniego roku.
Zysk w wysokości 37,9 miliona euro (174,3 miliona złotych), co stanowi 82,6 proc. całkowitego zysku, przeznaczony zostanie na wspieranie działalności Kurii Rzymskiej. Pozostałe 7,9 miliona euro (36,3 miliona złotych) zostanie ponownie zainwestowane w APSA w celu dalszego zwiększenia jej zasobów.
Musimy nieustannie pracować nad zwiększaniem dochodów, aby pokryć wydatki, nie naruszając jednocześnie majątku Stolicy Apostolskiej ani nie sprzedając nieruchomości instytucjonalnych – powiedział prezes APSA, arcybiskup Giordano Piccinotti, w rozmowie z Vatican News.
Zarządzanie aktywami ruchomymi i nieruchomościami
APSA zarządza dwoma głównymi obszarami: aktywami ruchomymi i nieruchomościami. W zakresie aktywów ruchomych, które obejmują międzynarodowe papiery wartościowe, obligacje i inne nisko ryzykowne inwestycje, APSA przyjęła „defensywne podejście” w 2023 roku z powodu niepewnych warunków gospodarczych. Pomimo to udało się wygenerować nadwyżkę w wysokości 27,6 miliona euro (29,9 miliona dolarów), co stanowi wzrost w porównaniu do 2022 roku.
Czytaj też: Sekwana zanieczyszczona bakterią. Triathlon olimpijski przełożony
Nieruchomości Watykanu
Stolica Apostolska posiada 4,249 nieruchomości we Włoszech, z czego 92 proc. znajduje się w prowincji Rzym. Obejmują one kościoły, ziemię rolną, budynki biurowe oraz rezydencje dla zakonów. Ponadto Watykan posiada 1,200 jednostek nieruchomości za granicą, głównie w Anglii, Francji i Szwajcarii.
Raport stwierdza, że zaktualizowano regulamin najmu, określający warunki, procedury i obowiązki najemców nieruchomości watykańskich. Prawie połowa włoskich nieruchomości Stolicy Apostolskiej jest wynajmowana na wolnym rynku, 1,203 jednostki wynajmowane są po obniżonej stawce, a 1,028 jednostek nie generuje dochodu.
Inwestycje w systemy fotowoltaiczne
Nieruchomości Watykanu są zarządzane bezpośrednio przez APSA lub przez spółki zależne, w tym system fotovoltaiczny, o który poprosił papież Franciszek, w celu produkcji energii słonecznej i rolnictwa.
Całkowita wartość majątku zarządzanego przez Watykan wyniosła ponad 2,7 miliarda euro (2,9 miliarda dolarów) w 2023 roku. W nadchodzących latach APSA zamierza dostosować liczbę zasobów, aby skutecznie zarządzać nowymi obowiązkami administracyjnymi.
Czytaj też: Kremówki papieskie. Nieoczywista promocja PKP Intercity i fala komentarzy
Catholic News Agency/mn