Ciche podwyżki wody i ścieków w Gdańsku (FOTO: canva.com/X)

Ciche podwyżki wody i ścieków w Gdańsku

– Musimy się dokładać do tego, żeby gdańska śmietanka od pani prezydent Dulkiewicz mogła się dobrze bawić – mówił Kacper Płażyński. Poseł PiS odniósł się w ten sposób do planowanych przez miejską spółkę Gdańskie Wodociągi podwyżek za ścieki i wodę. O sprawie przed świętami poinformowali działacze z grupy „My gdańszczanie”.

Zgodnie z postem opublikowanym na Facebooku przez wspomnianą grupę, władze miasta miały niechętnie potwierdzić zamiar wprowadzenia wyższych taryf, nie podając jednak szczegółów co do skali zamierzonych podwyżek. Tymczasem nieoficjalne źródła mówią o możliwych wzrostach cen wody i ścieków nawet o 30 do 60 procent.

Kwestionując takie działania, „My Gdańszczanie” wskazują na brak otwartej komunikacji ze strony władz oraz naruszenie zasad demokratycznego dialogu. W związku z tym domagają się ujawnienia pełnej treści wniosku o nowe taryfy oraz jasnego określenia planowanych podwyżek.

Dodatkowo, społeczność zwraca uwagę na finansowe zyski Gdańskich Wodociągów oraz wysokie zarobki zarządu, co w świetle planowanych podwyżek wydaje się kwestią budzącą dalsze kontrowersje. Wytykają, że na ten cel poszło 1,5 mln zł

O sprawie portal wbijamszpile.pl informował w osobnym artykule.

Do sprawy we wtorek rano na konferencji prasowej przed siedzibą Gdańskich Wodociągów odniósł się poseł PiS Kacper Płażyński. Towarzyszyli mu radni PiS – Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Barbara imianowska.

Ciche podwyżki wody i ścieków w Gdańsku

Planowane podwyżki to jest właśnie efekt takiego zarządzania miejskimi spółkami w Gdańsku, gdzie później ostatecznie wszyscy musimy się dokładać do tego, żeby gdańska śmietanka od pani prezydent Dulkiewicz mogła się dobrze bawić, dobrze wyżywić, mieć na premie, mieć na podwyżki. A my wszyscy gdańszczanie musimy za to płacić

– mówił poseł PiS, Kacper Płażyński.

Radni PiS w tej sprawie złożyli interpelacje do prezydent Gdańska. Chcą wyjaśnień ws. podwyżki wody i ścieków.

Stanowisko Gdańskich Wodociągów

Spółka miejska Gdańskie Wodociągi jeszcze przed świętami zareagowała na wpis inicjatywy „My gdańszczanie”.

Gdańskie Wodociągi złożyły wniosek taryfowy 27.10.2023, bo poprzednia taryfa obejmująca 3 lata dobiegała końca. Złożenie wniosku to obowiązek ustawowy – należy go złożyć 120 przed końcem obowiązywania nowej taryfy – co też uczyniliśmy. Procedura w Wodach Polskich się nie zakończyła. Od 2021 warunki ekonomiczne zarówno dla Państwa jako mieszkańców jak i dla nas jako przedsiębiorcy znacząco się zmieniły. Nastąpił dwuipókrotny wzrost cen i stawek energii elektrycznej, taki sam wzrost cen jednostkowych materiałów chemicznych niezbędnych do oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, wzrost cen materiałów eksploatacyjnych, wzrost cen usług obcych na rynku, wzrost cen paliw, a w końcu gigantyczna inflacja.

– czytamy w komentarzu do wspomnianego postu na Facebooku.

Co ważne stanowisko Gdańskich Wodociągów nie wyjaśnia o ile wzrosną ceny wody w Gdańsku.

Mimo wszystko robimy wszystko, żeby zachować jak najwyższą jakość usług i tak się dzieje. Tylko remonty sieci i obiektów wod-kan, których mamy w eksploatacji niemal 200, pochłonęły w ubiegłym roku ponad 37 mln zł. System wod-kan który eksploatujemy i którym dostarczamy Państwu wodę i odbieramy ścieki to niemal 1500 km sieci wodociągowej i ponad 1300 kanalizacyjnej. To 10 ujęć wody głębinowej i powierzchniowej, to 27 hydroforni i stacji podnoszenia ciśnienia, to prawie 150 przepompowni ścieków i Oczyszczalnia Wschód, to też zbiorniki i przepompownie wody. To bardzo skomplikowany układ, który każdego dnia jest w gotowości, żeby świadczyć usługi dla naszych mieszkańców.

– dodają Gdańskie Wodociągu.
12
Czy oszczędzasz wodę?

Zobacz też: Smutny obraz na terenach klubu Gedania w Gdańsku

mn

Komentarze:

  1. To skandal to co robi sitwa urzedasow na czele ze swoją szefowa prezydent Dutkiewicz w Gdańsku to mafia .Czas już to zmienić

Comments are closed.

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.