Przeróbka kontra nowe schronisko dla bezdomnych (FOTO: wbijamszpile.pl)

Przeróbka kontra nowe schronisko dla bezdomnych

Rządzący miastem zaplanowali budowę nowego schroniska dla bezdomnych na Przeróbce w Gdańsku. Obiekt ma stać się domem dla około 100 osób. Mieszkańcy zebrali ponad 800 głosów przeciwko inwestycji. Władze Gdańska w odpowiedzi na ten sprzeciw zaplanowały spotkanie, ale dopiero po wyborach.

Przypomnijmy, że inwestycja na gdańskiej Przeróbce miała by powstać tuż obok ul. Siennickiej – na tzw. międzytorzu. Zgodnie z zaprezentowanymi planami, schronisko miałoby być trzykondygnacyjnym budynkiem, zlokalizowanym w bliskim sąsiedztwie szkoły oraz przedszkola oraz już istniejącego zakładu karnego. Decyzja o budowie została podjęta bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami i Radą Dzielnicy, co dodatkowo potęguje poczucie pominięcia i niezgody.

Przeróbka, będąc jedną z mniejszych dzielnic Gdańska z populacją około 3500 osób, gdzie obszar mieszkalny nie przekracza 15 proc. całkowitej powierzchni, stanowiła dotychczas spokojne miejsce do życia. Mieszkańcy podkreślają, że proponowana lokalizacja schroniska stoi w sprzeczności z przyjętą strategią rozwoju miasta Gdańsk 2030 Plus, która zakłada wsparcie inicjatyw rozwijających gospodarkę i kulturę.

Przeróbka zebrała podpisy przeciwko

W odpowiedzi na plany miasta mieszkańcy przygotowali listy, w których sprzeciwiają się budowie takiego obiektu.

Zebrano ponad 800 podpisów, co tylko pokazuje jaki stosunek mieszkańcy mają do tego pomysłu. To pierwszy tak duży projekt i to od razu w naszej dzielnicy zaplanowany w naszej dzielnicy

– mówi portalowi wbijamszpile.pl Elżbieta Żmijewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka.

Zwiększenie liczby mieszkańców o kolejne 100 osób, w tym wielu bezdomnych i potencjalnie bezrobotnych, rodzi obawy o bezpieczeństwo i spokój w dzielnicy. Mieszkańcy i Rada Dzielnicy Przeróbka apelują o ponowne rozważenie lokalizacji schroniska, sugerując, aby znalazło ono miejsce w innej, większej dzielnicy Gdańska, gdzie wpływ nowego obiektu na lokalną społeczność byłby mniej odczuwalny.

Czytaj też: Mieszkańcy vs. schronisko. Władze Gdańska nie reagują

Będzie spotkanie z mieszkańcami, ale po wyborach

Jak usłyszeliśmy władze Gdańska chcą się spotkać z mieszkańcami, ale dopiero po wyborach.

Spotkanie w formie spaceru ma się odbyć we wtorek 9 kwietnia. O godz. 17 zastępca prezydenta Gdańska, Monika Chabior przejdzie sprzed budynku „Kolejarz” w miejsce, gdzie powstać ma schronisko

– mówi portalowi wbijamszpile.pl Elżbieta Żmijewska.

Przeróbka zmagająca się z ograniczoną infrastrukturą publiczną i usługową, jak na przykład trudno wywalczona biblioteka i kilka sklepów spożywczych, obawia się, że budowa schroniska może jeszcze bardziej obniżyć standard życia w dzielnicy. Obecnie dostępne w Przeróbce hostele są głównie zamieszkiwane przez obcokrajowców, co już teraz stanowi wyzwanie dla lokalnej społeczności.

Zobacz: Apel o zmianę w punkcie pobierania krwi na gdańskich Stogach

mn