Dramatyczne skutki tornada w USA. Tragedia w Iowa (FOTO: canva.com/X)

Dramatyczne skutki tornada w USA. Tragedia w Iowa [NAGRANIA]

Miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa stało się we wtorkowy wieczór sceną dramatycznych wydarzeń, gdy potężne tornado przetoczyło się przez okolicę, niosąc ze sobą zniszczenie i śmierć. Żywioł zabił pięć osób, a co najmniej 35 zostało rannych, choć liczba ta może być znacznie wyższa.

Według Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego stanu Iowa, tornado wyrządziło ogromne szkody. Cztery osoby zginęły bezpośrednio w Greenfield, a piąta ofiara śmiertelna straciła życie w pobliżu miasteczka, gdy tornado zepchnęło jej samochód z drogi.

Tornada w USA. Zniszczenia na niespotykaną skalę

Tornado zniszczyło dachy domów, powalało budynki, łamało drzewa i przewracało słupy energetyczne. Wśród zniszczonych budynków znalazła się lokalna klinika z 25 łóżkami, co zmusiło do przewiezienia rannych do innych placówek medycznych. Chaos i zniszczenia, jakie pozostawiło tornado, poruszyły mieszkańców i służby ratunkowe.

Rok rekordów pogodowych

Centrum Prognozowania Burz NOAA donosi, że w tym roku przez Stany Zjednoczone przeszło już 859 tornad, co stanowi 27 proc. więcej niż wynosi wieloletnia średnia. Najwięcej z nich, aż 81, zanotowano w stanie Iowa. Te niepokojące statystyki wskazują na wzrastającą częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych. Tornada w USA to już standardowy widok.

Solidarność w obliczu tragedii

Po przejściu tornada, mieszkańcy obszaru w promieniu 160 kilometrów od Greenfield zaczęli zamieszczać w mediach społecznościowych zdjęcia przedmiotów znalezionych w swoich okolicach. Wśród nich znalazły się zdjęcia rodzinne, dokumenty i inne osobiste rzeczy. Jedna z mieszkanek Ames, miasta oddalonego o około 145 kilometrów od Greenfield, odkryła przyklejoną do drzwi garażu pożółkłą kartkę z pieczątką „Książka jest własnością okręgu szkolnego Greenfield”.

Czytaj też: Najwyższy budynek w USA powstanie w Alei Tornad

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.