Gdańsk kontra pył węglowy. Działania czy fasada? (FOTO: czytelnik/wbijamszpile.pl)

Gdańsk kontra pył węglowy. Działania czy fasada?

W Gdańsku władze miejskie oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podjęły nowe kroki mające na celu spowodowanie by pył węglowy przestał wreszcie nękać mieszkańców sąsiadujących dzielnic. Czy te działania przyniosą realne zmiany, czy są jedynie fasadowymi zabiegami?

Port Gdańsk zapowiada codzienne kontrole firm składowujących węgiel oraz wzmożone działania służb, takich jak Policja, ITD i Straż Miejska. Mają one monitorować ciężarówki przewożące węgiel, aby upewnić się, że są one odpowiednio zabezpieczone. To konkretne kroki, które mogą rzeczywiście zmniejszyć emisję pyłu węglowego.

„Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę” – podkreśla przedstawiciel Policji.

Polewanie hałd: kontynuacja czy nowa jakość?

Składy węglowe będą zobowiązane do polewania hałd specjalnymi płynami, co ma na celu redukcję pylenia. Port Gdańsk wydał już 4 mln zł na różne metody ograniczania emisji, w tym na zraszanie hałd, zamiatanie dróg i instalację kurtyn wodnych.

„Port Gdańsk dołoży należytej staranności w celu zminimalizowania i docelowo wyeliminowania emisji pyłu węglowego związanej z przeładunkiem węgla” – zapewnia Dorota Pyć, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Gdańsk kontra pył węglowy. Działania czy fasada?  (FOTO: Piotr Wittman/gdansk.pl)
Gdańsk kontra pył węglowy. Działania czy fasada?  (FOTO: Piotr Wittman/gdansk.pl)

Deklaracje i spotkania: słowa czy czyny?

Zastępca prezydent Gdańska, Piotr Grzelak, oraz prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., Dorota Pyć, zapewniają o pełnym zaangażowaniu w rozwiązanie problemu pylenia.

„Deklarujemy pełnie wsparcie ze strony miasta, ale oczekujemy skuteczności i konkretnego planu na polepszenie sytuacji” – mówi Piotr Grzelak.

Spotkania i deklaracje wsparcia są ważne, ale muszą być poparte konkretnymi działaniami, aby przynieść realne zmiany.

Mieszkańcy mają dość – pył węglowy uprzykrza im życie

Dla mieszkańców Gdańska problem pylenia węgla to codzienność. Oczekują oni skutecznych działań, które przyniosą realne zmiany. Deklaracje władz są mile widziane, ale najważniejsze są wyniki. Czy wzmożone kontrole i polewanie hałd przyniosą upragnioną ulgę?

Generalnie jest to wielki bełkot…nic nowego. „Szlauch” ogrodowy to ich myjka samochodowa. W dniu dzisiejszym i w godzinach wieczornych wczoraj cały czas auta jeździły bez plandek..my zostaliśmy zwyzywani – jesteśmy kapusiami i konfidentami – mówi Anna Kosińska-Motyl, która ma dość pyłu.

Nie wierzę w ani jedno ich słowo….

Monitorowanie i przyszłość

Władze miasta zobowiązały się do monitorowania sytuacji i organizowania kolejnych spotkań, aby na bieżąco reagować na wyzwania. „Umówiliśmy się na kolejne spotkania, będziemy stale monitorować sytuację” – zaznacza Piotr Grzelak. Tylko czas pokaże, czy podjęte działania przyniosą oczekiwane rezultaty. Mieszkańcy i ekolodzy będą uważnie obserwować, czy zapowiedzi władz przełożą się na konkretne, mierzalne efekty.

Czytaj też: Mieszkaniec Nowego Portu: kiedy ktoś się zajmie pyłem węglowym

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.