Gotowy nowy fragment drogi krajowej nr 55 pod Kwidzynem (FOTO: GDDKiA o. Gdańsk)

Gotowy nowy fragment drogi krajowej nr 55 pod Kwidzynem

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zakończyła ważną inwestycję polegającą na rozbudowie drogi krajowej nr 55 w miejscowości Brachlewo, znajdującej się między Sztumem a Kwidzynem. Projekt, realizowany od 2022 roku, przyniósł szereg kluczowych zmian, które znacząco poprawią komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo na tej trasie.

Jednym z głównych elementów inwestycji była przebudowa wiaduktu kolejowego nad DK55, znajdującego się w ciągu linii kolejowej nr 207 łączącej Toruń z Malborkiem. Stary wiadukt, mający jedynie 3,9 metra wysokości i 9,3 metra szerokości, został zastąpiony nowym, bardziej nowoczesnym obiektem. Nowy wiadukt charakteryzuje się wysokością 4,7 metra oraz szerokością 22,5 metra. Dzięki tym zmianom zwiększono skrajnię drogową w obszarze wiaduktu, a jezdnia została dostosowana do nośności 11,5 tony na oś.

Zobacz też: Oblężenie Malborka 2024 – program, bilety, impreza

Kompleksowe prace drogowe

Oprócz modernizacji wiaduktu, na całym, około 700-metrowym odcinku drogi w Brachlewie, przeprowadzono szereg innych istotnych prac. Przebudowano i skorygowano przebieg drogi, co poprawiło jej przepustowość. Na całej długości rozbudowywanego odcinka powstał nowy ciąg pieszo-rowerowy, co pozwala na bezpieczne poruszanie się pieszych i rowerzystów.

Dodatkowo wybudowano nowoczesny system kanalizacji deszczowej oraz kanał technologiczny. Przebudowano również system oświetlenia drogowego, a w celu ochrony mieszkańców przed hałasem, zamontowano ekran akustyczny o długości około 60 metrów. Wzmocniono także zabezpieczenia skarp i muru oporowego, co zwiększa stabilność infrastruktury drogowej.

Gotowy nowy fragment drogi krajowej nr 55 pod Kwidzynem (FOTO: GDDKiA o. Gdańsk)
Gotowy nowy fragment drogi krajowej nr 55 pod Kwidzynem (FOTO: GDDKiA o. Gdańsk)

Historyczne murale powstały w ramach przebudowy drogi krajowej nr 55

W ramach prac przy wiadukcie kolejowym, GDDKiA zdecydowała się również na podkreślenie lokalnej historii poprzez wykonanie murali na przyczółkach obiektu. Jeden z nich przedstawia zamek w Kwidzynie, a drugi – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zamek w Malborku. Murale te, wykonane w stylu gotyckim, stanowią ciekawą atrakcję turystyczną i dodają estetycznej wartości inwestycji.

Czytaj też: Nowy wiadukt na Powiślu zdobią murale zamków w Kwidzynie i Malborku

Cele inwestycji

Przebudowa DK55 w Brachlewie miała na celu zwiększenie przepustowości układu drogowego oraz poprawę bezpieczeństwa na trasie ze Sztumu do Kwidzyna. Rozdzielenie ruchu kołowego, rowerowego i pieszego znacząco przyczyni się do redukcji liczby wypadków i kolizji. Inwestycja ma również pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców oraz środowisko naturalne. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, takim jak ekrany akustyczne, zmniejszy się poziom hałasu i drgań, a także ilość zanieczyszczeń emitowanych przez transport.

Koszt realizacji tego projektu wyniósł około 21 milionów złotych, co stanowi inwestycję w przyszłość regionu, poprawiając jego dostępność i bezpieczeństwo.

Czytaj też: Wypadek pod Kwidzynem. Zginął 67-letni rolnik

GDDKiA/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.