W niedzielę, podczas konwencji w krakowskiej hali Sokół, ogłoszono, że kandydatem na prezydenta RP z poparciem Prawa i Sprawiedliwości będzie dr Karol Nawrocki. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli środowisk społecznych, naukowych i gospodarczych z całego kraju, a także czołowych polityków PiS, w tym lidera partii, Jarosława Kaczyńskiego. Decyzja zapoczątkowała nowy etap kampanii wyborczej przed majowymi wyborami w 2025 roku.
Decyzja ogłoszona podczas uroczystej konwencji
Konwencja rozpoczęła się o godz. 16:00 i już od samego początku utrzymywała atmosferę pełną napięcia i wyczekiwania. W swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński podkreślił znaczenie przyszłorocznych wyborów prezydenckich dla przyszłości Polski. Wybór dr. Karola Nawrockiego, szefa Instytutu Pamięci Narodowej, został przedstawiony jako odpowiedź na potrzebę bezpartyjnej i kompetentnej prezydentury, która ma łączyć różne środowiska.
Nawrocki, znany ze swojej pracy na rzecz upamiętniania historii Polski, podziękował za zaufanie i obiecał działać w duchu dialogu oraz odpowiedzialności. Jego kandydatura była omawiana już od kilku tygodni, jednak jeszcze niedawno rywalizował o nominację z Przemysławem Czarnkiem, byłym ministrem edukacji.
Czytaj więcej: Kim jest Marta Nawrocka, żona prezesa IPN?
Jestem gotowy zostać prezydentem, bo całe życie jestem z wami, jestem obok was, znam Polaków i rozumiem wasze potrzeby. Tak, jestem jednym z was, chcę zostać waszym prezydentem, bo wiem i rozumiem, że Polska, żeby mogła być, to musi być wielka. Bo trzeba bronić Polski, trzeba bronić naszych wartości, nie pozwolić na zabranie nam symboli i ograniczenie naszej suwerenności. Chcę zostać waszym prezydentem, bo sam ciężko przez całe życie pracowałem i pracuję, tak, jak i wy, drodzy Polacy, ciężko pracujecie i musicie mieć prezydenta, który też będzie dla was ciężko pracował – mówił Nawrocki podczas konwencji.
Podziękował za poparcie Komitetowi Obywatelskiemu oraz obozowi Zjednoczonej Prawicy z Jarosławem Kaczyńskim na czele.
Dziękuję za zaufanie, a przede wszystkim dziękuję za odpowiedzialność, która pozwoliła, aby w imię budowania jedności poprzeć kandydata od zawsze bezpartyjnego, kandydata obywatelskiego – dodał.
Nawrocki uznał tę decyzję za wyraz dojrzałości i troski o dzisiejszą podzieloną Polskę. „Jako naród musimy podjąć wreszcie trud wygaszania wojny polsko-polskiej” – oświadczył i poinformował, że zakończenie tej wojny jest jego pierwszą obietnicą i propozycją dla wszystkich Polaków.
Żyję jak wielu z was
Żyję jak wielu z was; żyję skromnie, ale zawsze godnie i zawsze z Polską w sercu – podkreślał Nawrocki.
Szedłem do was przez czas pracy intelektualnej, setki a może tysiące książek, Uniwersytet Gdański i zaufajcie mi, nie robiłem sobie selfie, gdy każdego dnia, przez pięć lat jechałem tramwajem linii 12 z gdańskich Siedlec na Uniwersytet Gdański. To było moje normalne życie, nie potrzebowałem robić sobie selfie – powiedział kandydat.
📜 Dalsza część artykułu znajduje się poniżej tej ramki o quizach! 📜
🌿 Sprawdź swoją wiedzę! 🌿
Zanurz się w quizach i sprawdź, ile naprawdę wiesz o polityce i prezydentach RP!
📢 Udostępnij wyniki i wyzwij znajomych! Niech rywalizacja się zacznie! 🎉
Szeroka konkurencja w wyborach na prezydenta RP
Karol Nawrocki dołącza do grona kandydatów, którzy już wcześniej ogłosili swój start w wyborach prezydenckich. W sobotę Koalicja Obywatelska wyłoniła Rafała Trzaskowskiego jako swojego kandydata. Obecny prezydent Warszawy zdobył 74,75 proc. głosów w wewnętrznych prawyborach KO, pokonując Radosława Sikorskiego.
W wyścigu prezydenckim udział wezmą także Szymon Hołownia z Polski 2050, Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Jakubiak reprezentujący Wolnych Republikanów. Rywalizacja zapowiada się zacięta, a kluczowe kwestie takie jak polityka zagraniczna, gospodarka i ochrona środowiska prawdopodobnie zdominują nadchodzącą kampanię.
Zobacz też: Anna Walentynowicz. Tablica pamiątkowa na budynku Solidarności
mn