Magdalena Czarzyńska-Jachim i powiązania z Collegium Humanum (FOTO; Facebook/Magdalena Czarzyńska-Jachim/CBA)

Magdalena Czarzyńska-Jachim i powiązania z Collegium Humanum

Podziel się ze znajomymi:

Sprawa Collegium Humanum, uczelni, która znalazła się w centrum skandalu związanego z wydawaniem nieprawidłowych dyplomów MBA, rzuca cień na wybory samorządowe w Sopocie. Dlaczego? Sprawa dotyczy zwłaszcza kandydatury Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim i jej powiązań.

Przypomnijmy. Collegium Humanum stało się źródłem kontrowersji po tym, jak ujawniono, że mogło wydać setki dyplomów w sposób nieprawidłowy. To wywołało obawy dotyczące legalności i etyki działalności uczelni, co prowadzi do szeroko zakrojonych śledztw. Studia MBA otwierały bowiem drogę do licznych spółek – a szczególnie zasiadania w radach nadzorczych. Pierwsze aresztowania, w tym rektora uczelni Pawła Cz. oraz naukowca Zbigniewa D., wskazują na powagę sytuacji i możliwe praktyki niezgodne z prawem wewnątrz instytucji.

Magdalena Czarzyńska-Jachim i wpływ na karierę polityczną

Imię i nazwisko Magdaleny Czarzyńska-Jachim, komisarz Sopotu i kandydatka na prezydenta miasta w nadchodzących wyborach łączy się w wielu miejscach w sieci właśnie z Collegium Humanum.

Na ciekawą historię zwrócił uwagę Jakub Klebba, dziennikarz TVP. Mianowicie ktoś na stronie Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim w Wikipedii wykreślił po tym jak wybuchła afera w Collegium Humanum (5 marca) fragment dotyczący ukończenia właśnie Collegium Humanum.

Zastanawiam się, co się wydarzyło 5 marca o 1:28, że ktoś uznał za stosowne edytować post w Wikipedii o Magdalenie Czarzyńskiej-Jachim i usunąć z niego fragment o studiach MBA w Collegium Humanum. I ciekawi mnie kim jest użytkownik „Politicus”

– napisał na Twitterze Jakub Klebba.

Załóżmy jednak, że ktoś popełnił błąd i wcześniejszy wpis na Wikipedii był nieprawdziwy, to jak można wytłumaczyć poniższe przypadki? W czerwcu 2024 roku Magdalena Czarzyńska-Jachim ma wziąć udział w Europejskim Kongresie Finansowym. W jej życiorys na stronie organizatora wpisano, że ukończyła studia podyplomowe Executive Master of Business Administration (MBA) organizowane przez Collegium Humanum w partnerstwie z Apsley Business School w Londynie.

Zrzut strony www Europejskiego Kongresu Finansowego.

Przecież taki życiorys powstaje w konsultacji z prelegentem. Czy tutaj też doszło do pomyłki?

Zrzut strony www Europejskiego Kongresu Finansowego.

Co ciekawe, Magdalena Jachim udzieliła też kilku wywiadów dla portalu fortalks.pl, w którym przedstawiała się jako wiceprezydentka i absolwentka studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration (MBA) organizowane przez Collegium Humanum w partnerstwie z Apsley Business School w Londynie.

Zrzut ekranu strony fortalks.pl
Zrzut ekranu strony fortalks.pl

To jeszcze nie wszystko. 21 października odbyła się uroczysta graduacja absolwentów studiów: MBA, DBA, LL.M, LL.D, DPH, i MSc. Psychotraumatologia – w Collegium Humanum. W imieniu Absolwentów okolicznościowe przemówienie wygłosiła Otylia Jędrzejczak– Mistrzyni Olimpijska, Mistrzyni świata, Europy i Polski, studentka Executive MBA.

Dostojny charakter uroczystości dobitnie podkreślali jej goście. Znaleźli się wśród nich między innymi wiceprezydentka Miasta Sopotu pani Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Czytaj też: Skandal wyborczy w Gdańsku. Rodzice prowadzą kampanię Pauliny Filipowicz

Próba zamiecenia wykształcenia pod dywan?

To już na koniec. Pani Magdalena Czarzyńska-Jachim informacje o osobliwym wykształceniu miała także na swojej stronie. Dzisiaj jest już ona niedostępna. Prowadzi do innej strony. Na szczęście zachował się stary wpis w pamięci wyszukiwarki Google.

FOTO: Google.com

Portal wbijamszpile.pl skontaktował się telefonicznie z panią Magdaleną Czarzyńską-Jachim w celu potwierdzenia jej wykształcenia. Co usłyszeliśmy?

Proszę o przesłanie pytań e-mailem

– powiedziała wbijamszpile.pl komisarz Sopotu.

Tak też portal wbijamszpile.pl uczynił, ale odpowiedź do nas nie dotarła jeszcze.

Zobacz też: Szokujące ustalenia. Wojewoda pomorski z dyplomem MBA Collegium Humanum

Procedury unieważniania dyplomów

Komentarz ministra nauki w sprawie Collegium Humanum, Dariusza Wieczorka, rzuca światło na procedury prawne dotyczące unieważnienia dyplomów wydanych przez instytucje, które działają niezgodnie z prawem. Decyzja o unieważnieniu dyplomów musiałaby zapaść na drodze sądowej, co otwiera drogę do długotrwałych procesów dla absolwentów Collegium Humanum. Stwierdzenie ministra podkreśla powagę sytuacji i potencjalne długoterminowe konsekwencje dla uczelni i jej absolwentów.

Perspektywy

Skandal związany z Collegium Humanum i jego wpływ na wybory samorządowe w Sopotu pokazuje, jak ważne jest utrzymanie transparentności i etyki w edukacji wyższej oraz w życiu publicznym. Rozwój tej sprawy będzie miał nie tylko konsekwencje dla bezpośrednio zainteresowanych osób, ale może również wpłynąć na zaufanie do systemu edukacji i procesu wyborczego w Polsce.

Maciej Naskręt

Komentarze:

 1. Maciej – to nie Politicus – to Nicolauskas XD A ty publicznie oskarżasz niewinna osobe XD przyjzyj sie redaktorzyno kto dokonał edycji – mam nadzieje że zostaną wyciagniete wobec ciebie konsekwencje za publiczne oskarazanie nie tych osob co trzeba XD

 2. WTM (wiki) lepiej ?:) widzisz nie jestem typowy Cebulak – mam warstwy 😀

 3. A i nie bede obchodził bana na Wiki – zasłuzony 😀
  Widzisz Maciej ****** – przez ciebie dostałem dzien bana na wiki – bo jestes idiota i nie potrafisz robic roboty za ktora masz płacone – mam nadzieje że osoba za pseudo Politicius – oskarży cie o publiczne zniesławienie 😀
  A pytanie jest – kim jest Nicolauskas XD
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Nicolauskas
  Napewno straznikiem ochrony mienia – a przy okazji robi „brudne” edycje na wiki

 4. Lol nauczylem sie porownywac roznice miedzy wersjami na wiki XD ale to jest nie intuicyjne XD
  wiec to ani Politicius ani Nicolauskas tylko AngelOfDestiny i moglem sie domyslec po odznakach na koncie wiki – jakie to przewidywalne – te srodowisko kłamie i przeninacza XD
  sami sprawdzcie https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:AngelOfDestiny
  i te radzieckie gwiazdy XD
  Maciej – tak czy siak zrobiles slaba robote i jakis random z internetu cie poprawil bo sie odpalil 😀 SŁABO

Comments are closed.

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.