Młodzież Wszechpolska odniosła sukces. Nocny pociąg pojedzie przez Pomorze (FOTO: canva.com)

Młodzież Wszechpolska odniosła sukces. Nocny pociąg pojedzie przez Pomorze

Młodzież Wszechpolska może świętować swój sukces – dzięki ich determinacji i wysiłkom, mieszkańcy Trójmiasta oraz okolicznych miejscowości będą mogli cieszyć się nowym nocnym połączeniem kolejowym. Po wielu miesiącach starań, lokalne władze zgodziły się na uruchomienie nocnego pociągu na linii Gdynia-Gdańsk-Pruszcz-Pszczółki-Tczew-Malbork.

Już od 6 lipca do 1 września, nocny pociąg będzie kursował w każdy weekend. Skład będzie wyruszał z Gdyni Głównej o godzinie 2:20, zatrzymując się kolejno w Sopocie, Gdańsku Głównym, Pruszczu Gdańskim, Pszczółkach, Tczewie i kończąc trasę w Malborku.

Rafał Buca z Młodzieży Wszechpolskiej, jeden z głównych inicjatorów projektu, o którym pisaliśmy jakiś czas temu. Akcję poparł też Prezydent Tczewa, Łukasz Brządkowski, który odbywał spotkania w tej sprawie.

Dzisiaj Buca nie kryje zadowolenia.

Cieszę się, że doszło wreszcie do realizacji jednego z moich wyborczych postulatów, o realizację którego zabiegałem jeszcze po wyborach. Tczewianie odwiedzający bliskich i bawiący się w Gdańsku będą teraz mogli bez ciągłego patrzenia na zegarek podróżować niedrogim pociągiem, zamiast wydawać kilkadziesiąt złotych na paliwo do Gdyni. To jest realne działanie na rzecz środowiska, a nie przyklejanie się do drogi! Pozdrawiam wszystkich, którzy nie mogą sobie pozwolić na luksus myślenia o końcu planety, bo myślą o końcu miesiąca!

– napisał Rafał Buca z Młodzieży Wszechpolskiej.

Jestem zwykłym studentem ze wsi pod Tczewem, ale wiem że moja zasługa jest w tym aspekcie częściowa i przedstawianie jej jako całościowej nie spina mi się w sumieniu.

– dodaje Buca.

Znając realia podejmowania tego typu decyzji to presja społeczna, na którą miałem jakiś wpływ to około 50 proc. sukcesu a druga połowa to rozmowy kuluarowe i kalkulacja polityczna. Zatem za tę część niewątpliwie miłoby było być docenionym ale za nic więcej, bo na to „więcej” nie miałem wpływu

– kończy Buca

Wsparcie i zaangażowanie samorządu

Nieocenioną rolę w uruchomieniu tego połączenia odegrał również samorząd województwa pomorskiego. Marszałek województwa, Mieczysław Struk, podkreślił znaczenie wsłuchiwania się w głosy mieszkańców:

Jako samorząd województwa wsłuchujemy się w postulaty mieszkańców regionu. Jednym z nich było zapewnienie wieczorno-nocnego połączenia do Tczewa i Malborka, po zakończeniu imprez masowych w Trójmieście. Tak ułożony rozkład na pewno ułatwi skorzystanie z bogatej oferty kulturalnej Gdańska, Sopotu czy Gdyni, do czego serdecznie zachęcam.

– przekazał w portalu urzędowym pomorskie.eu, Mieczysław Struk.

Nowe możliwości i komfort podróżowania

Dzięki nowemu połączeniu, mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z bogatej oferty kulturalnej Trójmiasta bez obawy o późny powrót do domu. Pociąg 50652 kursować będzie w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, a dodatkowo, wieczorny skład 50689 umożliwi podróż z Malborka do Gdyni w piątki i soboty.

Przyszłość połączenia. Młodzież Wszechpolska z sukcesem

Dalsze kursowanie nocnych pociągów będzie uzależnione od zainteresowania mieszkańców oraz partycypacji w kosztach zainteresowanych gmin. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po zakończeniu sezonu wakacyjnego.

To historyczne wydarzenie pokazuje, że determinacja i zaangażowanie młodych ludzi mogą przynieść realne zmiany. Nocny pociąg z Trójmiasta do Tczewa i Malborka to nie tylko wygodne rozwiązanie dla mieszkańców, ale także krok w kierunku bardziej zrównoważonego transportu.

Czytaj też: Wszechpolacy walczą o nocny pociąg z Malborka do Trójmiasta

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.