Nie tylko polityka, ale i komedia. Pierwsza sesja radnych Gdańska (FOTO: Dominik Paszliński/gdansk.pl)

Nie tylko polityka, ale i komedia. Pierwsza sesja radnych Gdańska

Gdyby ktoś postanowił nakręcić film o inauguracyjnej sesji Rady Miasta Gdańska, z pewnością miałby materiał na pełnometrażową komedię. To nie była zwykła inauguracja, to był festiwal humoru, nieporozumień i drobnych katastrof, którym nikt się nie spodziewał. Tak wyglądała pierwsza sesja radnych w Gdańsku.

Oto kilka najciekawszych scen, które mogli zobaczyć na ekranie ci, którzy oglądali na żywo wydarzenie.

Późny Poczet Sztandarowy i Szeptane Tajemnice

Zacznijmy od Bogdana Oleszka, który z gracją godną dyrygenta zaprosił poczet sztandarowy… 25 minut po rozpoczęciu uroczystości! Wszystko to za sprawą tajemniczego szeptu Wioletty Krewniak, dyrektor biura Rady miasta. Co tam padło? Instrukcje obsługi sztandaru czy przepis na idealny bigos? Świat może nigdy się nie dowiedzieć.

Zamieszanie z Imieniem i Majówkowe Resztki

Nowy radny PiS, Aleksander Jankowski, który być może wciąż był w duchu na majówkowym grillu, dwukrotnie pomylił imię swojego kolegi z rady, Łukasza Świackiego, nazywając go „Łukaszem Świąckim”. Przy drugim podejściu cała sala nie mogła powstrzymać śmiechu. Prosta pomyłka? A może nowy pseudonim? Łukasz „Świąteczny” – brzmi dumnie!

Zobacz także: Rozłam w PiS. Wykluczenie radnych w Wejherowie:

Sztandar vs. Sztuka

Następnie strażnik miejski, który chyba grał w „zabawy bez granic”, omal nie strącił cennego obrazu w Ratuszu podczas opuszczania sali ze sztandarem. Obraz został ocalony, a serca obecnych – przyspieszyły. Niektórzy mówią, że to najszczęśliwsza kolizja w historii gdańskiego ratusza.

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak (FOTO: Dominik Paszliński)
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak (FOTO: Dominik Paszliński/gdansk.pl)

Piwnica Rajców czy Hymn Narodowy?

Na koniec, Agnieszka Owczarczak, nowo wybrana przewodnicząca, z entuzjazmem ogłosiła, że po sesji wszyscy spotkają się w Piwnicy Rajców. Tylko zapomniała o jednym małym szczególe… odśpiewaniu hymnu Polski! Na szczęście radny PiS, Andrzej Skiba, stał na straży patriotyzmu i przypomniał o hymnie, zanim wszyscy ruszyli na zasłużone, kto wie… może piwo.

Podsumowanie

Czy można wymarzyć sobie lepsze rozpoczęcie kadencji? Sesja Rady Miasta Gdańska okazała się być prawdziwym spektaklem, w którym nie zabrakło humoru, drobnych wpadek i przede wszystkim, dużego ludzkiego ciepła. Jedno jest pewne: polityka w Gdańsku nie musi być nudna.

Czytaj też: Jolanta Banach dołącza do klubu Wszystko dla Gdańska

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.