Apel o zmianę w punkcie pobierania krwi na gdańskich Stogach (FOTO: wbijamszpile.pl)

NZOZ Stogi odpowiada na kolejki do laboratorium: nie zostawiamy pacjentów

Na Stogach, Przeróbce i Krakowcu, dzielnicach Gdańska zamieszkałych przez kilkanaście tysięcy osób, codzienność to nie tylko bliskość plaży i lasu, ale i przeludniona poczekalnia w punkcie pobierania krwi. Pacjenci NZOZ Stogi każdego poranka mierzą się z długimi kolejkami i frustrującym oczekiwaniem na swoją kolej, a spory o miejsce w kolejce dodają tylko pikanterii do już i tak napiętej atmosfery. Mamy odpowiedź władz przychodni.

Portal Wbijamszpile.pl, nie pozostając obojętny na trudności mieszkańców wspomnianych dzielnic, podjął działania. W ich imieniu zwrócił się do władz przychodni NZOZ Stogi z apelem o wprowadzenie elektronicznego systemu kolejkowego. Zdaniem portalu, taki krok nie tylko zoptymalizowałby obsługę pacjentów, ale co ważniejsze, przywróciłby im godność i szacunek.

NZOZ Stogi – stanowisko

Odpowiedź NZOZ Stogi jednak maluje inny obraz. Według zarządu placówki, laboratorium działające na terenie przychodni obsługuje wszystkich pacjentów bez potrzeby wcześniejszych zapisów, zapewniając, że nikt nie musi czekać kilku dni na wykonanie badań. Co więcej, przychodnia zapewnia, że do tej pory nie otrzymała żadnych skarg dotyczących długiego czasu oczekiwania czy przeludnionych poczekalni.

Żaden pacjent nie czeka kilku dni by zrobić badania, bez względu na to, ile pacjentów w danym dniu się zgłosi. Wszyscy pacjenci zgłaszający się do laboratorium są obsługiwani od razu tego samego dnia. Nie zgłaszano także żadnych skarg w tym zakresie.

– mówi portalowi wbijamszpile.pl Kajetan Komar-Komarowski, radca prawny i pełnomocnik NZOZ Stogi

Pomimo uspokajających słów zarządu NZOZ, głosy mieszkańców mówią co innego, a apel o elektroniczny system kolejkowy wydaje się nie tyle luksusem, co koniecznością. W dobie cyfryzacji i rosnącej świadomości na temat potrzeb pacjentów, zaskakujące jest, że prośby o wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań spotykają się z murami instytucji zdrowotnych.

Czytaj też: Smutny obraz na terenach klubu Gedania w Gdańsku

Szerszy problem w przychodniach?

Sytuacja na Stogach to nie tylko lokalny problem jednej przychodni, ale sygnał dla wszystkich odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną, że czas zmienić podejście do obsługi pacjenta. Elektroniczny system kolejkowy to tylko jeden z wielu kroków, który może znacząco poprawić jakość usług medycznych i zminimalizować codzienne niedogodności mieszkańców.

Mieszkańcy Stogów, Przeróbki i Krakowca zasługują na to, by ich głosy zostały usłyszane, a ich potrzeby – odpowiednio zaspokojone. Czy władze przychodni i odpowiedzialni za sektor zdrowia podejmą wyzwanie i wprowadzą rozwiązania, które przywrócą mieszkańcom spokój ducha i godność? Czas pokaże, czy apel portalu Wbijamszpile.pl stanie się katalizatorem zmian na lepsze.

Zobacz też: Przeróbka kontra nowe schronisko dla bezdomnych

Maciej Naskręt