Bartosz Piotrusiewicz, prezes GUK (Foto: gdansk.pl/canva.com)

Pokazujemy rejestr umów spółki Gdańskie Usługi Komunalne

W związku z konferencją prasową posła PiS, Kacpra Płażyńskiego prezentujemy rejestr umów spółki Gdańskie Usługi Komunalne od początku 2022 r. Jako ostatnia pozycja – z marca 2023 roku – widnieje umowa z firmą detektywistyczną. W efekcie jej pracy mogło prawdopodobnie dojść do zwolnienia dyscyplinarnego pracowników w miejskiej spółce związkowców. Sąd zdecyduje, czy zwolnienie było zasadne.

Zwróciliśmy się kilka dni temu do władz spółki o wydanie umowy z wyżej wspomnianą firmą detektywistyczną. Oczekujemy na odpowiedź. Trzeba przyznać, że to wydarzenia bez precedensu, by urząd, czy też spółka miejska korzystała z takiej formy pomocy.

Czytaj też: UJAWNIAMY. Z kim współpracowała spółka GIWK w ostatnich miesiącach?

Sprawę wyjaśni sąd i prokuratura

W skrócie. W środę przed budynkiem magistratu w Gdańsku poseł Kacper Płażyński i radny PiS Przemysław Majewski zorganizowali konferencję prasową, na której poinformowali o podjętych działaniach w obronie trzech byłych pracowników miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne, którzy zostali dyscyplinarnie zwolnieni pod koniec marca br.

– Pracownicy mieli zostać zwolnieni dyscyplinarnie za przyjęcie odpadów od jednego z gdańskich przedsiębiorców, który nie jest klientem GUK – stwierdził poseł.

Obecny na konferencji, zwolniony ze spółki pracownik, Piotr Boguszewicz stwierdził, że „szukali na nich haka”. „Odebraliśmy z posesji prywatny pojemnik. Klient nie chciał, żeby worki stały na ziemi, żeby zwierzyna je rozerwała (…) Za to, że użyliśmy prywatny pojemnik klienta zostaliśmy oskarżeni o przyjęcie korzyści majątkowej i dostaliśmy wypowiedzenia” – opowiadał.

„Wszystkie przypadki tego rodzaju +lewizny+, poprzednie wykryte w GUK skutkowały tym samym efektem, czyli zwolnieniem dyscyplinarnym” – zaznaczył Piotrusiewicz. Sprawą ma zająć się prokuratura.

Zobacz też: Zabytki w Polsce. Tylko mniej niż połowa Polaków chce je ratować

Rejestr umów cywilno-prawnych spółki GUK

Pismo GUK - rejestr umów cywilnoprawnych.
Pismo GUK - rejestr umów cywilnoprawnych.
Pismo GUK - rejestr umów cywilnoprawnych.
Pismo GUK - rejestr umów cywilnoprawnych.
Pismo GUK - rejestr umów cywilnoprawnych.
Rejestr umów spółki Gdańskie Usługi Komunalne.
Rejestr umów spółki Gdańskie Usługi Komunalne.

Historia spółki Gdańskie Usługi Komunalne

Spółka Gdańskie Usługi Komunalne została powołana przez Gminę Miasta Gdańsk w 2017 r. do realizacji zadań w zakresie utrzymania czystości i porządku, a w szczególności w przedmiocie gospodarowania odpadami komunalnymi w sposób zapewniający dbałość o środowisko naturalne oraz minimalizację uciążliwości dla mieszkańców. Podstawą działania spółki są umowy wykonawcze zawarte z Gminą Miasta Gdańska.