Polskie i sojusznicze myśliwce F-16 w akcji po rosyjskich atakach (FOTO: canva.com)

Polskie i sojusznicze myśliwce F-16 w akcji po rosyjskich atakach

W nocy Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało ważny komunikat, informując o poderwaniu w powietrze polskich i sojuszniczych samolotów F-16. Zwiększona aktywność lotnicza była odpowiedzią na intensywne działania lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej.

„Ostrzegamy, w południowo-wschodnim obszarze kraju może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych” – poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w komunikacie z godziny 3:50.

Aktywność Rosyjskiego Lotnictwa

Jak podano, minionej nocy zaobserwowano intensywną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, która była związana z uderzeniami z użyciem rakiet manewrujących, bezzałogowych statków powietrznych typu Shahed oraz rakiet balistycznych, celującymi w obiekty znajdujące się m.in. na zachodzie terytorium Ukrainy.

Zapewnienie Bezpieczeństwa Polskiej Przestrzeni Powietrznej

„To była bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce, gdyż zmasowany atak rakietowy lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej objął całe terytorium Ukrainy, w tym obwody graniczące z Polską. Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej” – czytamy.

F-16: Krótki Przegląd

Jednym z kluczowych samolotów, które mogły brać udział w tych działaniach, jest F-16, znany również jako Fighting Falcon. F-16 to jednomiejscowy, wielozadaniowy samolot myśliwski, który zyskał renomę dzięki swojej wszechstronności i skuteczności bojowej.

Zobacz też: Czy Gdańsk przyjmie imigrantów? Miasto już raz chciało ich umiejscowić

Charakterystyka F-16:

  • Prędkość: Osiąga prędkość do 2 120 km/h, co czyni go jednym z najszybszych samolotów bojowych.
  • Uzbrojenie: Jest wyposażony w różnorodne uzbrojenie, w tym rakiety powietrze-powietrze, powietrze-ziemia oraz bombowce precyzyjne.
  • Systemy Elektroniczne: Posiada zaawansowane systemy radarowe i nawigacyjne, które zapewniają przewagę w powietrzu.

F-16 jest używany przez wiele krajów NATO, w tym Polskę, i odgrywa kluczową rolę w obronie przestrzeni powietrznej. Jego wszechstronność pozwala na wykonywanie różnorodnych misji, od przechwytu i walki powietrznej po uderzenia na cele naziemne.

Powrót do Normalności

Tuż przed godziną 6 rano Dowództwo Operacyjne wydało kolejny komunikat, informując, że poziom zagrożenia uderzeniami rakietowymi ze strony rosyjskiego lotnictwa zmniejszył się, a operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone. Siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej.

Czytaj też: Pilot MiGa-29 z Malborka zawieszony za uszkodzenia budynków

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!