Port lotniczy w Rzeszowie nazwany imieniem Rodziny Ulmów (FOTO: Tadeusz Poźniak/port lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów)

Port lotniczy w Rzeszowie nazwany imieniem Rodziny Ulmów

Podziel się ze znajomymi:

Od 24 marca 2024 roku port lotniczy Rzeszów-Jasionka nosi imię Rodziny Ulmów. W uroczystościach, które odbyły się w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, uczestniczyli Andrzej Duda – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, kardynał Marcello Semeraro – prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych oraz wielu innych znakomitych gości.

W terminalu lotniska Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wraz z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz prezesem lotniska Adamem Hamryszczakiem, odsłonił pamiątkową tablicę. Jej częścią jest – przygotowany przez podkarpackiego artystę Arkadiusza Andrejkowa – wyjątkowy deskal, przedstawiający Rodzinę Ulmów. Natomiast kardynał Marcello Semeraro poświęcił odnowioną kaplicę oraz obraz błogosławionej Rodziny Ulmów.

Port lotniczy w Rzeszowie zyskał patronów

Ulmowie z Markowej w czasie II wojny światowej udzielili schronienia rodzinom żydowskim ze świadomością, że ryzykują życie. Józef i Wiktoria oraz ich dzieci zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku, dokładnie 80 lat temu. Podobny, tragiczny los spotkał setki Polaków ratujących w tym okresie Żydów.

Równie bohaterska postawa towarzyszy od ponad dwóch lat całej załodze lotniska w Jasionce, która pomaga walczącej Ukrainie. To piękny przykład kontynuacji ducha wsparcia i solidarności.

Ogromne znaczenie portu

Port lotniczy w Rzeszowie, znane również jako Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, jest jednym z kluczowych węzłów komunikacyjnych w południowo-wschodniej Polsce. Jego lokalizacja w pobliżu granic z Ukrainą i Słowacją sprawia, że pełni ważną rolę nie tylko w ruchu krajowym, ale również międzynarodowym. Lotnisko obsługuje liczne połączenia z najważniejszymi miastami w Europie, oferując pasażerom szeroki wachlarz opcji podróży, zarówno dla celów biznesowych, jak i turystycznych.

Zobacz też: Boom na polskich lotniskach. Polacy kochają latać

Jakie jest Twoje wrażenie?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.