Prezydent Rosji z Placu Czerwonego oskarża Zachód o ryzyko globalnego konfliktu (FOTO: canva.com/kremlin.ru)

Prezydent Rosji oskarża Zachód o ryzyko globalnego konfliktu

Prezydent Rosji Władimir Putin w czwartek oskarżył Zachód o ryzykowanie globalnym konfliktem i oświadczył, że nikt nie będzie mógł zagrozić największej nuklearnej potędze na świecie. Rosja uczciła zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej.

Podczas gdy rosyjskie wojska kontynuują ofensywę przeciwko wspieranym przez Zachód siłom ukraińskim, Putin oskarżył „aroganckie” zachodnie elity o zapomnienie decydującej roli, jaką Związek Radziecki odegrał w pokonaniu nazistowskich Niemiec, oraz o podsycanie konfliktów na całym świecie.

Wiemy, do czego prowadzi nadmierna ambicja. Rosja zrobi wszystko, aby zapobiec globalnemu starciu

powiedział Putin na Placu Czerwonym po tym, jak minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził przegląd wojsk.

Jednocześnie nie pozwolimy nikomu nam grozić. Nasze strategiczne siły są zawsze w stanie gotowości bojowej”.

dodał Putin.

Putin, który wysłał swoją armię na Ukrainę w 2022 roku, przedstawia wojnę jako część walki z Zachodem, który – jak twierdzi – upokorzył Rosję po upadku muru berlińskiego w 1989 roku, naruszając to, co uważa za sferę wpływów Moskwy.

Zobacz też: Za nami najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów

Wizja Zachodu oczami Putina

Narracja Krema jest taka, iż Ukraina i Zachód uważają, że Putin prowadzi imperialistyczną grabież ziem. Przyrzekli pokonać Rosję, która obecnie kontroluje około 18 proc. Ukrainy, w tym Krym oraz części czterech regionów we wschodniej Ukrainie. Rosja twierdzi, że tereny te, niegdyś będące częścią imperium rosyjskiego, są teraz ponownie częścią Rosji.

Nawiązanie do II Wojny Światowej

Związek Radziecki stracił 27 milionów ludzi w II wojnie światowej, w tym wiele milionów na Ukrainie, ale ostatecznie odepchnął nazistowskie siły do Berlina, gdzie Hitler popełnił samobójstwo, a w 1945 roku nad Reichstagiem zawisł czerwony Sztandar Zwycięstwa.

Bezwarunkowa kapitulacja nazistowskich Niemiec weszła w życie 8 maja 1945 roku o godzinie 23:01 czasu środkowoeuropejskiego, co było obchodzone jako „Dzień Zwycięstwa w Europie” przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. W Moskwie był już 9 maja, który stał się Dniem Zwycięstwa Związku Radzieckiego w tzw. Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945.

Czytaj też: Rosja grozi atakiem na Wielką Brytanię. Planuje ćwiczenia jądrowe

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.