Praca dla przedstawicieli pokolenia Z. Nie martwią się o dyplom (FOTO: canva.com)

Praca dla przedstawicieli pokolenia Z. Nie martwią się o dyplom

Podziel się ze znajomymi:

35 proc. osób w wieku 18-24 lata uważa, że ma wystarczające doświadczenie, aby wejść na rynek pracy – wynika z badania serwisu Pracuj.pl. Przedstawiciele pokolenia Z deklarują, że ich aspiracje zawodowe są związane z pasjami i hobby, jednak z obawami patrzą na przyszłość zawodową. Większość z nich wskazuje na malejącą rolę formalnego wykształcenia i rosnące znaczenie praktycznych umiejętności.

Zainteresowania a rzeczywistość zawodowa

Wyniki badania pokazują, że 66 proc. przedstawicieli pokolenia Z kieruje się w wyborze kariery osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Jednak entuzjazm ten jest osłabiany przez obawy związane z brakiem doświadczenia. Tylko 35 proc. osób w wieku 18-24 lata czuje się odpowiednio przygotowanych do wejścia na rynek pracy, co odzwierciedla braki w edukacji lub niedostatek praktyki.

Malejąca rola formalnego wykształcenia

Zdaniem większości respondentów (64 proc. w grupie wiekowej 18-24 lata i 62 proc. w grupie 25-34 lata) formalne wykształcenie traci na znaczeniu, a coraz ważniejsze stają się praktyczne umiejętności. Niemniej jednak, system edukacji wciąż nie spełnia oczekiwań młodych ludzi.

Zaledwie 35 proc. badanych uważa, że szkoły zawodowe i technika w Polsce skutecznie przekazują wiedzę przydatną na rynku pracy. Jeszcze gorzej wypadają licea – tylko 16 proc. respondentów wskazuje, że dostarczają one jakąkolwiek praktyczną wiedzę. Nieco lepiej prezentują się uczelnie wyższe, choć tylko 23 proc. badanych uważa, że oferują odpowiednie przygotowanie zawodowe.

Zobacz też: Koncepcja Centrum Południe. „Za ile lat to powstanie?”

Braki w przygotowaniu do pracy

Obawy młodych ludzi mogą odzwierciedlać luki w edukacji i brak praktycznego doświadczenia. Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl, podkreśla różnice w wymaganiach pracodawców zależne od specjalizacji.

W zawodach regulowanych, takich jak prawo czy medycyna, formalne wykształcenie jest niezbędne i ściśle określone przez normy prawne. Jednak w innych specjalizacjach, jak marketing czy grafika, ważniejsze jest praktyczne doświadczenie czy zestaw konkretnych umiejętności

– wyjaśnia Lewandowska-Bitkowska.

Rola pracodawców w przygotowaniu młodych pracowników

Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl, podkreśla, że pracodawcy powinni oferować odpowiednie programy wdrożeniowe dla nowych pracowników.

Takie programy ułatwiają przystosowanie do specyfiki firmy i przyczyniają się do długoterminowego rozwoju oraz retencji w organizacji. Kluczowe jest także wykorzystanie naturalnych talentów młodych ludzi, które mogą być równie wartościowe co formalne kwalifikacje

– dodaje Zyzik.

Czytaj też: Płaca minimalna w 2025 r. Ile będzie wynosić najniższa pensja?

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.