Urzędnicy miasta Gdańska spotkali się z mieszkańcami gdańskiej Przeróbki. Powód? Plan budowy przy ul. Siennickiej w dzielnicy Przeróbka schroniska dla osób pozostających w kryzysie bezdomności (FOTO: wbijamszpile.pl)

Przeróbka i sprawa schroniska dla osób bezdomnych

Podziel się ze znajomymi:

Przed siedzibą Rady Miasta Gdańska w czwartek odbyła się konferencja prasowa dotycząca kontrowersji związanych z lokalizacją schroniska dla osób bezdomnych na Przeróbce. W spotkaniu udział wzięli: radni z klubu PiS w Gdańsku – Barbara Imianowska, Przemysław Majewski, Andrzej Skiba – oraz radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Natalia Nitek-Płażyńska. Mieszkańców Przeróbki reprezentowała Katarzyna Musielak.

Przypomnijmy, że inwestycja na gdańskiej Przeróbce miała by powstać tuż obok ul. Siennickiej – na tzw. międzytorzu. Zgodnie z zaprezentowanymi planami, schronisko miałoby być trzykondygnacyjnym budynkiem, zlokalizowanym w bliskim sąsiedztwie szkoły oraz przedszkola oraz już istniejącego zakładu karnego. Decyzja o budowie została podjęta bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami i Radą Dzielnicy, co dodatkowo potęguje poczucie pominięcia i niezgody.

Przeróbka, będąc jedną z mniejszych dzielnic Gdańska z populacją około 3500 osób, gdzie obszar mieszkalny nie przekracza 15 proc. całkowitej powierzchni, stanowiła dotychczas spokojne miejsce do życia. Mieszkańcy podkreślają, że proponowana lokalizacja schroniska stoi w sprzeczności z przyjętą strategią rozwoju miasta Gdańsk 2030 Plus, która zakłada wsparcie inicjatyw rozwijających gospodarkę i kulturę.

Przeróbka i jej mieszkańcy walczą o swój głos

Przed siedzibą Rady Miasta Gdańska w czwartek odbyła się konferencja prasowa dotycząca kontrowersji związanych z lokalizacją schroniska dla osób bezdomnych na Przeróbce.

Przedstawicielka mieszkańców zwróciła uwagę na piękno Przeróbki i jej potencjał, który jest zaniedbywany przez władze. Lokalizacja schroniska według niej, obniża standard życia mieszkańców i kreuje negatywny obraz dzielnicy.

Jestem mieszkanką Przeróbki, Przeróbka to przepiękna dzielnica z dużym potencjałem, która jednak jest przez władze Gdańska pomijana w rozwoju, przy potrzebnych inwestycjach. Wydaje mi się, że przez to schronisko władze obniża nam standard życia. Jako mieszkanka nie chciałabym by Przeróbka kojarzyła się tylko z Zakładem Karnym i schroniskiem dla osób bezdomnych.

– mówiła Katarzyna Musielak.

Radni PiS na pomoc mieszkańcom Przeróbki

Andrzej Skiba podkreślił znaczenie głosu mieszkańców w decyzjach dotyczących ich dzielnicy, wskazując na zbieranie ponad 1100 podpisów przez niewielką społeczność jako dowód determinacji. Apelował o jasne stanowisko radnych wobec postulatów mieszkańców.

Mieszkańcy Przeróbki muszą być traktowani poważnie, muszą być partnerami w rozmowie, bo to oni są gospodarzami i ich głos powinien być decydujący. Podziwiam determinację tej małej, ale bardzo aktywnej społeczności, bo na liczącej niespełna cztery tysiące mieszkańców dzielnicy zebrali ponad 1100 podpisów! Wzywam radnych Miasta Gdańska, zwłaszcza z okręgu numer 1 by jasno określili się, czy popierają postulaty mieszkańców Przeróbki, czy też godzą się na samowolne decyzje władz, które zdanie tych mieszkańców ignorują.

– mówił radny PiS Andrzej Skiba.

Natalia Nitek-Płażyńska skrytykowała brak demokracji i solidarności ze strony obecnych władz, podkreślając brak konsultacji z mieszkańcami w sprawie schroniska. Bulwersujące jest, według niej, dowiadywanie się o planach władz z internetowych blogów.

Demokracja i solidarność w Gdańsku przy obecnej władzy mają postać fasadową, skarlałą. W sprawie tak istotnej jak budowa schroniska dla bezdomnych nie prowadzi się żadnych konsultacji z mieszkańcami dzielnicy Przeróbka, nie informuje się ich nawet o takich zamiarach. Gdańszczanie dowiadują się o tej ingerencji w charakter ich dzielnicy dzięki internetowemu blogerowi. Jest to bulwersujące na wielu poziomach.

– wyjaśniła radna Sejmiku Województwa, Natalia Nitek Płażyńska.

Przeróbka jak piąte koło u wozu

Barbara Imianowska podkreśliła poczucie bycia traktowanym jak „piąte koło u wozu” przez mieszkańców Przeróbki. Zwróciła uwagę na obawy rodziców dotyczące bezpieczeństwa dzieci w pobliżu planowanego schroniska, które ma znajdować się blisko szkoły. Przemysław Majewski z kolei wskazał na naruszenie procedur dotyczących dyskusji i konsultacji z mieszkańcami przy zmianach w planach zagospodarowania. Wyraził także wątpliwości co do lokalizacji schroniska w miejscu narażonym na hałas i zanieczyszczenia.

Władze miasta Gdańska podkreślają, że są na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej. To po jej otrzymaniu będą mogły rozmawiać dalej z mieszkańcami. Sprawę będziemy monitorować i nagłaśniać.

Czytaj też: Schronisko dla bezdomnych na Przeróbce. Gorąca dyskusja z urzędnikami

mn