Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymuje decyzję w sprawie Energi (FOTO: Energa)

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymuje decyzję w sprawie Energi

Podziel się ze znajomymi:

W czwartek, Sąd Apelacyjny w Gdańsku ogłosił decyzję, która stanowi istotny zwrot w wieloletnim sporze dotyczącym wycofania akcji spółki Energa z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Po dogłębnej analizie przedstawionych argumentów, sąd wyższej instancji oddalił apelację spółki, potwierdzając tym samym wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sędzia Dorota Majerska-Janowska, odczytując wyrok, zakończyła tym samym czteroletnią batalię prawną, która wywołała znaczne zainteresowanie wśród drobnych akcjonariuszy i obserwatorów rynku.

Sprawa, rozpatrywana za zamkniętymi drzwiami, koncentrowała się na próbie wycofania z obrotu na rynku regulowanym aż 269.139.114 akcji spółki, co spotkało się z niezadowoleniem i sprzeciwem mniejszościowych inwestorów. Decyzja Sądu Apelacyjnego, obciążająca spółkę Energa kosztami procesowymi, potwierdza werdykt Sądu Okręgowego, który w listopadzie 2022 roku uchylił kontrowersyjną uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki z października 2020 roku.

Zobacz tak

Sąd Apelacyjny w Gdańsku po stronie mniejszościowych akcjonariuszy

„Sąd potwierdził pokrzywdzenie akcjonariuszy i złamanie zasad dobrych obyczajów. Jeśli to można nazwać wojną, to pierwsza wygrana, potwierdzona, bitwa. Mam nadzieję, że obecnie rządzący, którzy pomagali nam, chociażby przy zatrzymaniu zmian w ustawie o ofercie publicznej (…) wydaje mi się, że myślą podobnie, jak my. Myślę, że się porozumiemy, spółka będzie działała i dla Energii będzie świetlana przyszłość” – powiedział Jan Trzciński reprezentujący około tysiąca drobnych akcjonariuszy spółki Energa. po wyjściu z sali sądowejdziennikarzowi PAP.

Ogromne znaczenie wyroku

Wyrok ten ma kluczowe znaczenie nie tylko dla przyszłości spółki Energa, ale również dla stabilności i zaufania na polskim rynku kapitałowym. Zapewnia ochronę interesów drobnych akcjonariuszy, jednocześnie podkreślając wagę transparentności i zasad dobrego rządzenia korporacyjnego. Wydarzenie to, bez wątpienia, zostanie zapamiętane jako ważny precedens w historii polskiego prawa korporacyjnego i rynku finansowego.

Czytaj też: Zarzuty UOKiK pod adresem Shell Polska

Jakie jest Twoje wrażenie?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0