Wybory w Gdańsku. Aleksandra Dulkiewicz traci ogromną przewagę (FOTO: fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl)

Wybory w Gdańsku. Aleksandra Dulkiewicz traci ogromną przewagę

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” rysuje obraz, który może wywoływać zdumienie i niepokój wśród liberalnych obserwatorów lokalnej sceny politycznej. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, choć nadal jest na prowadzeniu z 50,7 proc. poparciem, to na przestrzeni lat jej poparcie zmalało dramatycznie. Wybory w Gdańsku zapowiadają się ciekawie.

Pamiętajmy, że w poprzednich wyborach w 2019 roku, Aleksandra Dulkiewicz odniosła miażdżące zwycięstwo, zdobywając aż 82,22 proc. głosów. Jej przewaga nad rywalami – Grzegorzem Braunem z wynikiem 11,86 proc. oraz Markiem Skibą, który uzyskał 5,92 proc. głosów – była ogromna. Frekwencja wyniosła wówczas 48,98 proc., co oznacza, że głos oddało 170 028 gdańszczanek i gdańszczan. Tak olbrzymie poparcie świadczyło o mocnym zaufaniu mieszkańców do obecnej prezydent i jej dotychczasowej polityki.

Obecnie trwająca kampania nie jest energiczna, co więcej po drodze mamy Święta Wielkanocne. Spowodują one wyciszenie polityków.

Czytaj: Fryzura Aleksandry Dulkiewicz za pieniądze podatników

Aleksandra Dulkiewicz traci przewagę

Dzisiejsze dane rzucają jednak cień niepewności na przyszłość polityczną Dulkiewicz. Mimo że sondaż sugeruje możliwość jej sukcesu już w pierwszej turze, wydaje się, że przewaga, którą niegdyś posiadała, może być zagrożona. W hipotetycznej drugiej turze, choć nadal wskazuje się ją jako zwycięzcę w starciu z potencjalnymi konkurentami, obserwujemy sygnały świadczące o zmieniających się nastrojach wśród elektoratu.

To, co niepokoi, to nie tyle sam fakt potencjalnej walki o reelekcję, co skala zmiany w percepcji wyborców. Być może to sygnał, że mieszkańcy Gdańska oczekują nowych rozwiązań lub zmiany podejścia do zarządzania miastem. Analiza tych wyników powinna być sygnałem dla Dulkiewicz i jej sztabu wyborczego do głębokiej refleksji nad strategią na nadchodzące wybory.

Wybory w Gdańsku. Emocjonujący finisz?

W najbliższych dniach i tygodniach warto będzie śledzić rozwój sytuacji oraz wszelkie nowe sondaże, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat nastrojów elektoratu. Czy Aleksandra Dulkiewicz zdoła obronić swoją pozycję i przekonać do siebie gdańszczanki oraz gdańszczan? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – tegoroczne wybory w Gdańsku zapowiadają się niezwykle emocjonująco.

Zobacz: Czy fryzura prezydent Dulkiewicz jest warta publicznych pieniędzy?

Maciej Naskręt