Skandal i odwołanie Jacka Protasiewicza. O co tu chodzi? (FOTO: Jacek Protasiewicz/X)

Skandal i odwołanie Jacka Protasiewicza. O co tu chodzi?

Podziel się ze znajomymi:

W niedzielne popołudnie 14 kwietnia, miał miejsce „niezły” wyczyn Jacka Protasiewicza, II wicewojewoda dolnośląski, stał się bohaterem kontrowersji, które odbiły się szerokim echem w mediach społecznościowych i polskiej przestrzeni publicznej. Wicewojewoda opublikował na platformie X zdjęcie Darii Brzezickiej, swojej partnerki i polityczki, co stało się punktem zapalnym dla dalszych wydarzeń.

Eskalacja na platformie X

Protasiewicz, znany ze swojej bezpośredniości, napisał w kontrowersyjnym poście: „Przystępujemy do niedzielnego obiadu, więc – trolle! – nie przeszkadzać!” W odpowiedzi Oskar Szafarowicz, działacz młodzieżówki PiS, zareagował wpisem: „Proszę już zluzować Panie Jacku.” To z kolei wywołało ostrą ripostę Protasiewicza, który w swojej odpowiedzi użył nieprzyzwoitych seksualnych aluzji zarówno wobec Szafarowicza, jak i dziennikarza Samuela Pereiry.

Zobacz: Polska reaguje na masowy atak Iranu na Izrael

Reakcje polityczne i społeczne

Oskar Szafarowicz odniósł się do liderów Trzeciej Drogi, Szymona Hołowni oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza, pytając o akceptowalność takich zachowań wśród polityków. Sprawa szybko zyskała na znaczeniu, kiedy minister równości Katarzyna Kotula skomentowała, że takie zachowania są przykładem na to, jak konserwatyści w praktyce podchodzą do standardów publicznej debaty.

Konsekwencje dla Jacka Protasiewicza

W konsekwencji tych wydarzeń, w poniedziałek 15 kwietnia, Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski, złożył wniosek o odwołanie Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Premier Donald Tusk zdecydował o usunięciu Jacka Protasiewicza ze stanowiska, co jest odzwierciedleniem stanowiska rządu, że publiczni urzędnicy muszą zachowywać wysokie standardy etyczne.

Dalsze działania

Jacek Protasiewicz, wcześniej związany z PSL i obecnie wiceprzewodniczący Unii Europejskich Demokratów, znajduje się w centrum publicznej debaty na temat odpowiedzialności i etyki w polityce. Izabela Bodnar, kandydatka na prezydenta Wrocławia z Trzeciej Drogi, wyraziła nadzieję, że Protasiewicz podejmie kroki w celu swojej rehabilitacji, sugerując możliwość terapii.

Ta sytuacja stała się przestrogą dla wszystkich polityków o znaczeniu zachowania godnego i odpowiedzialnego zachowania, zwłaszcza w publicznym dyskursie, gdzie każde słowo może być poddane skrupulatnej analizie i krytyce.

Czytaj też: Skandal wyborczy w Gdańsku. Rodzice prowadzą kampanię Pauliny Filipowicz

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.