Wybory prezydenckie w Rosju. Są wyniki sondażu exit poll (FOTO: wbijamszpile.pl)

Wybory prezydenckie w Rosji. Są wyniki sondażu exit poll

Są pierwsze wyniki sondażu exit poll w zakończonych wyborach w Rosji. Badanie przeprowadziło Rosyjskie Centrum Badania Opinii Społecznej. Wskazują na zdecydowaną przewagę urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina wyniosło 87,97 proc. wśród wyborców. Dane te opierają się na zliczeniu głosów z 24,4 proc. okręgów wyborczych, o czym informuje renomowany portal „The Guardian”.

Konkurencja w tych wyborach wydawała się ograniczona, ponieważ urzędujący prezydent stanął przeciwko trzem kandydatom, którzy nie wyrażali krytyki wobec jego rządów ani kontrowersyjnej inwazji na Ukrainę. Ten aspekt wyborczego krajobrazu podkreśla „The Guardian”, zaznaczając jednostronną naturę politycznej rywalizacji.

Ukraina: to była symulacja

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, skomentował wyniki sondażu w swoim wieczornym przemówieniu wideo, ostro krytykując proces wyborczy w Rosji. Określił go jako „symulację kolejnych wyborów” przez „rosyjskiego dyktatora”, sugerując, że Władimir Putin dysponuje wystarczającą władzą, by „rządzić wiecznie”. Zełenski podkreślił brak legitymizacji takich wyborów, nawołując do pociągnięcia Putina do odpowiedzialności przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Wyniki sondażu exit poll komentuje USA

Stany Zjednoczone również wyraziły swoje wątpliwości co do wiarygodności wyników exit poll. Biały Dom, w oficjalnym oświadczeniu, stwierdził, że wybory w Rosji „oczywiście nie były ani wolne, ani uczciwe”. Zwrócono uwagę na praktyki urzędującego prezydenta, takie jak więzienie przeciwników politycznych i uniemożliwianie innym kandydatom startu w wyborach przeciwko niemu, co podważa demokratyczny charakter procesu wyborczego.

Wybory prezydenckie w Rosji, oraz towarzyszące im kontrowersje, rzucają cień na kwestie demokracji i wolności wyborczej w kraju. Międzynarodowa społeczność obserwuje z rosnącym niepokojem, jak ewoluuje sytuacja polityczna w Rosji, zwracając uwagę na konieczność przestrzegania zasad demokracji i praw człowieka.

Czytaj też: Rośnie liczba niepełnosprawnych mężczyzn w Rosji

The Guardian/mn