84 cudzoziemców sprzątało nielegalnie apartamenty w Gdańsku (FOTO: canva.com)

84 cudzoziemców sprzątało nielegalnie apartamenty w Gdańsku

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Gdańska zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia w jednej z firm prowadzących działalność hotelową, ujawniając rażące naruszenia przepisów. W wyniku przeprowadzonej w czerwcu br. kontroli stwierdzono, że aż 84 osoby spośród ponad 100 zweryfikowanych cudzoziemców pracowały bez odpowiednich zezwoleń – głównie sprzątały apartamenty w Gdańsku.

Podczas kontroli sprawdzono legalność zatrudnienia łącznie 100 cudzoziemców, w tym 94 obywateli Ukrainy oraz obywateli Białorusi, Rosji i Mołdawii.

Jak poinformowała mł. chor. SG Katarzyna Przybysz, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej, większość cudzoziemców pracowała na stanowiskach personelu sprzątającego w apartamentowcach na wybrzeżu w województwie pomorskim.

Stwierdzone naruszenia

Podczas kontroli ujawniono, że pracodawca powierzył cudzoziemcom wykonywanie pracy bez ważnego zezwolenia. W niektórych przypadkach cudzoziemcy wykonywali pracę bez zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, a także nie posiadając dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski.

Ponadto, w kilku przypadkach pracodawca nie poinformował właściwego miejscowo powiatowego urzędu pracy o fakcie niepodjęcia lub podjęcia przez cudzoziemców pracy na podstawie wpisanych do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom.

Zobacz też: 8,2 mln zł z Gdańska na wsparcie dla obywateli Ukrainy w 2024 r.

Konsekwencje prawne dla firmy wynajmujące apartamenty w Gdańsku

Wobec pracodawcy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Grozi mu kara grzywny nawet do 30 tys. zł. „W związku ze stwierdzonymi naruszeniami, wobec pracodawcy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu” – podała Katarzyna Przybysz.

Los cudzoziemców

Konsekwencje poniosą również obywatele Białorusi i Mołdawii, wobec których zostaną wszczęte postępowania w sprawach o wykroczenia oraz postępowania administracyjne o zobowiązanie do powrotu.

Czytaj też: Nowy hotel na Wyspie Spichrzów. „Może budzić odrazę”

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.