Droga rowerowa czy parking dla TIR-ów? Problem ulicy Sucharskiego w Gdańsku (FOTO: czytelnik/wbijamszpile.pl)

Droga rowerowa czy parking dla TIR-ów? Problem ulicy Sucharskiego w Gdańsku

Podziel się ze znajomymi:

Droga rowerowa wiodąca z centrum Gdańska do tunelu pod Martwą Wisłą i dalej na Westerplatte, cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Niestety, jej stan za chwilę może pozostawiać wiele do życzenia, a winowajcami będą ciężarówki, które regularnie ją rozjeżdżają i parkują tam.

Portal wbijamszpile.pl postanowił zareagować na sytuację po liście od jednego z czytelników. W odpowiedzi na skargę poinformowano nas, że na ulicy Sucharskiego ustawiono znaki informujące o zakazie parkowania na ścieżce rowerowej. Ruch ciężkich pojazdów jak i parkowanie ma być przeniesiony na jezdnię.

Zdarzenia dotyczące parkujących w ten sposób pojazdów są nam znane. W celu ich eliminacji, ustawiony został znak informujący o możliwości parkowania na jezdni.

– mówi portalowi wbijamszpile.pl, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Patryk Rosiński.

Jednak, mimo tych działań, sytuacja nie uległa znaczącej poprawie. Mieszkańcy zgłaszają, że znaki często są ignorowane przez kierowców ciężarówek, którzy nadal parkują swoje pojazdy na ścieżce, narażając rowerzystów na niebezpieczeństwo i utrudniając im przejazd.

Zgłoszenia o niestosujacych się do znaku kierowcach przekazywaliśmy z prośbą o interwencję do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

– dodaje Patryk Rosiński.
Droga rowerowa czy parking dla TIR-ów? Problem ulicy Sucharskiego w Gdańsku (FOTO: czytelnik/wbijamszpile.pl)
Droga rowerowa czy parking dla TIR-ów? Problem ulicy Sucharskiego w Gdańsku (FOTO: czytelnik/wbijamszpile.pl)

Znak, choć ważny element infrastruktury drogowej, nie zawsze jest wystarczający, by zagwarantować bezpieczeństwo i porządek na drogach, szczególnie gdy nie idzie w parze z regularnymi i konsekwentnymi działaniami egzekwującymi przestrzeganie prawa.

Mieszkańcy podkreślają, że potrzebna jest większa obecność policji oraz systematyczne kontrole, które mogłyby przeciwdziałać ignorowaniu przepisów. Co więcej, kierowcy z uwagi na brak infrastruktury załatwiają swoje potrzeby do sąsiedniego rowu. To nie sprzyja turystyce rowerowej. Potrzebne są także dalsze działania edukacyjne i informacyjne skierowane do kierowców pojazdów ciężarowych na temat konsekwencji ich decyzji o parkowaniu na ścieżkach rowerowych, a szczególnie o tym, że niszczą drogę rowerową.

Zobacz również: Przyszłość dróg w Gdańsku. Potrzebujemy długoterminowej strategii napraw

Ważna droga rowerowa

Dla wielu mieszkańców Gdańska, ścieżka rowerowa na ul. Sucharskiego jest ważnym elementem codziennej infrastruktury, umożliwiającym aktywny tryb życia i bezpieczne przemieszczanie się po mieście. Dlatego też tak ważne jest, by zarówno władze, jak i służby dbały o to, by przestrzeń ta była dostępna i bezpieczna dla wszystkich użytkowników.

Skąd się wzięły ciężarówki na ul. Sucharskiego? Z uwagi na brak miejsc postojowych do terminali portowych. Miasto w porozumieniu z portem urządziło na ul. Sucharskiego parking buforowy.

Czytaj też: Przeróbka kontra nowe schronisko dla bezdomnych

Maciej Naskręt