Jawna agitacja. Magdalena Adamowicz i książki kucharskie w bibliotekach (FOTO: Facebook/canva.com)

Jawna agitacja. Magdalena Adamowicz i książki kucharskie w bibliotekach

W najbliższych dniach w 16 filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w naszym regionie pojawią się książki pt. „Smaki Pomorza” – kulinarne przepisy regionalne zebrane przez… Magdalenę Adamowicz.

Magdalena Adamowicz jest kandydatką Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym, pojawienie się książek jej autorstwa w tak dużej ilości filii bibliotecznych na krótko przed wyborami może budzić kontrowersje. Wyeksponowanie książek oraz umożliwienie ich bezpłatnego pobrania za pomocą kodów QR może być postrzegane jako forma jawnej agitacji wyborczej.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez bibliotekę, wszystkie wyeksponowane egzemplarze będą dostępne do zabrania do domu na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Dla tych, którzy nie zdążą, przewidziano zakładki z kodami QR, które umożliwią pobranie darmowych e-booków.

Zobacz też: Ordynarny retusz Magdaleny Adamowicz

Przepisy na Smaki Pomorza czy agitacja polityczna?

Nie jest tajemnicą, że Magdalena Adamowicz aktywnie angażuje się w promocję Pomorza, zarówno poprzez działalność społeczną, jak i polityczną. Książka „Smaki Pomorza” zawiera zebrane przez nią regionalne przepisy kulinarne, które mają na celu promowanie lokalnej kuchni i tradycji. Jednakże, sposób dystrybucji tych książek w bibliotekach publicznych może budzić zastrzeżenia co do intencji stojących za tym działaniem.

Biblioteki publiczne, jako instytucje niezależne i apolityczne, powinny unikać angażowania się w kampanie wyborcze jakiejkolwiek partii. Eksponowanie książek autorstwa osoby kandydującej w wyborach, zwłaszcza w kontekście możliwości ich bezpłatnego nabycia, może zostać odebrane jako forma wsparcia politycznego.

Czytelników, którzy przychodzą do biblioteki z zamiarem wypożyczenia książek, może zaskoczyć taka forma promocji, a w zasadzie agitacja polityczna między regałami z książkami.

Czytaj też: Magdalena Adamowicz w nowym wydaniu. Już nie jest odmłodzona

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.