Krytyczny stan ukraińskich systemów obrony powietrzne (FOTO: U.S. Army)

Krytyczny stan ukraińskich systemów obrony powietrznej

Według informacji opublikowanych przez portal „Ukrainska Prawda” oraz niemieckiego dziennikarza Juliana Roepckego z „Bild”, Ukraina boryka się z poważnym niedoborem amunicji do swoich systemów obrony powietrznej, w tym wyrzutni Patriot i IRIS-T. Roepcke, który bazuje na swoich źródłach i analizie materiałów z pola walki, podkreśla, że większość zapasów tych systemów jest już wyczerpana lub zniszczona.

Dziennikarz alarmuje, że sytuacja jest na tyle poważna, że „Ukrainie skończyły się pociski do wyrzutni Patriot i IRIS-T”, a reszta zapasów jest bliska zeru. Taka sytuacja otwiera drogę rosyjskim atakom rakietowym i dronom, czego dowodem może być ostatni atak na Kijów, gdzie, jak zauważył Roepcke, „przestrzeń powietrzna nad Kijowem to teraz dla nich otwarta droga”.

Stan ukraińskich systemów obrony jest zły. Pomimo niedoboru, ukraińskie siły powietrzne pod dowództwem generała Mykoły Ołeszczuka skutecznie zestrzeliły 57 z 82 rosyjskich rakiet i dronów podczas ostatniego ataku. Niemniej jednak, straty są znaczące – zniszczono między innymi elektrociepłownię Trypilską, kluczowy obiekt energetyczny kraju.

Zobacz też: Fala nielegalnych imigrantów z Białorusi. 405 prób przekroczenia w dwa dni

Stan ukraińskich systemów jest opłakany

Zwiększone rosyjskie ataki mają na celu nie tylko uszkodzenie infrastruktury energetycznej Ukrainy, ale również dalsze wyczerpanie jej systemów obrony powietrznej. W odpowiedzi na tę trudną sytuację, władze ukraińskie, w tym szef dyplomacji Dmytro Kułeba, aktywnie starają się o uzyskanie dodatkowego wsparcia w postaci systemów rakietowych, szczególnie amerykańskich Patriot, od państw zachodnich.

Roepcke jest uznawany za wiarygodne źródło informacji na temat sytuacji na froncie, a jego oceny i analizy są często publikowane przez media ukraińskie i zachodnie. Obserwacje dziennikarza pomagają zrozumieć dynamikę konfliktu i mobilizować międzynarodową pomoc dla Ukrainy.

Sytuacja na Ukrainie, a w szczególności zły stan ukraińskich systemów obrony, pokazuje, jak krytyczne jest ciągłe wsparcie międzynarodowe w obliczu trwającego konfliktu z Rosją.

Wojna na Ukrainie trwa od 22 lutego 2024 r. W konflikcie zginęło tysiące obywateli tego kraju.

Czytaj też: Port lotniczy w Rzeszowie nazwany imieniem Rodziny Ulmów

mn