Marek Magierowski odchodzi ze stanowiska ambasadora USA (FOTO: canva.com/Marcin Wrona/X)

Marek Magierowski odchodzi ze stanowiska ambasadora USA

Według nieoficjalnych informacji, Marek Magierowski, polski ambasador w USA, odejdzie ze swojego stanowiska i całkowicie opuści dyplomację. Takie wieści przekazał korespondent „Faktów” TVN w USA, Marcin Wrona. Dziennikarz poinformował, że Magierowski opuści placówkę w połowie lipca, tuż po szczycie NATO w Waszyngtonie.

Marek Magierowski pełnił funkcję polskiego ambasadora w USA od 2021 roku. Wcześniej, przez trzy lata, był ambasadorem w Izraelu. Jego nazwisko pojawiało się w kontekście sporu o mianowanie ambasadorów pomiędzy szefem MSZ Radosławem Sikorskim a prezydentem Andrzejem Dudą.

Radosław Sikorski, już w marcu, podjął decyzję o zakończeniu misji ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu. Pytany o tę kwestię prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „nie da się żadnego ambasadora polskiego powołać ani odwołać bez podpisu prezydenta”.

Marek Magierowski – sylwetka

Marek Magierowski urodził się w 1971 roku i ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez ponad 20 lat pracował jako reporter, redaktor i publicysta.

W październiku 2015 roku zakończył swoją karierę dziennikarską, rozpoczynając pracę w Kancelarii Prezydenta RP jako ekspert do spraw dyplomacji publicznej. Następnie został dyrektorem Biura Prasowego KPRP. Od czerwca 2017 do maja 2018 roku pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Czytaj też: De Niro skrytykował Trumpa i… stracił nagrodę

Co dalej?

Decyzja o odejściu Marka Magierowskiego ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji budzi wiele pytań o przyszłość polskiej polityki zagranicznej. Czy jego odejście wpłynie na relacje Polski z USA? Jakie będą dalsze kroki polskiego rządu w zakresie dyplomacji? Te i inne pytania pozostają na razie bez odpowiedzi, ale jedno jest pewne – przyszłość polskiej dyplomacji czeka wiele zmian.

Bądźcie na bieżąco z najnowszymi informacjami na ten temat, śledząc nasze relacje na żywo i analizy ekspertów.

Czytaj też: Dramatyczne skutki tornada w USA. Tragedia w Iowa [NAGRANIA]

TVN/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!