Premier Danii zaatakowana w centrum Kopenhagi (FOTO: Facebook/Mette Frederiksen)

Premier Danii zaatakowana w centrum Kopenhagi

Premier Danii Mette Frederiksen doznała lekkiego urazu kręgosłupa szyjnego po ataku, do którego doszło w piątek wieczorem na placu Kultorvet w centrum stolicy. Informacje te potwierdziła kancelaria premier w sobotę.

Podejrzany o atak na premier Danii Mette Frederiksen jest Polakiem – poinformował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Wroński. 39-letni mężczyzna został aresztowany.

„Duńskie służby przekazały, że zatrzymany jest obywatelem Polski, który od pewnego czasu przebywa w Danii” – powiedział rzecznik MSZ. Dodał, że ze wstępnych informacji wynika, że domniemany sprawca działał pod wpływem alkoholu i narkotyków. Jak dodał, podejrzany stwierdził, że nie miał świadomości funkcji zaatakowanej przez niego osoby

Piątkowy atak

Mette Frederiksen, szefowa duńskiego rządu, została zaatakowana przez mężczyznę podczas publicznego wystąpienia. Jak podają media, premier została uderzona lub pchnięta przez napastnika. Zdarzenie miało miejsce na zatłoczonym placu Kultorvet, gdzie Frederiksen przebywała w związku z kampanią wyborczą przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Po ataku premier została szybko przetransportowana do szpitala Rigshospitalet, gdzie przeszła szczegółowe badania. Diagnoza wskazuje na lekki uraz kręgosłupa szyjnego. W oświadczeniu wydanym przez kancelarię premier czytamy, że Mette Frederiksen jest w dobrym stanie i otrzymuje wszelką niezbędną opiekę medyczną.

Zobacz też: Atak nożownika udaremniony podczas Marszu Milczenia w Warszawie

Zatrzymanie napastnika Premier Danii

Napastnik został natychmiast zatrzymany przez obecnych na miejscu funkcjonariuszy policji. W sobotę policja wystąpiła do sądu z wnioskiem o aresztowanie 39-letniego mężczyzny. Decyzja w tej sprawie ma zapaść o godzinie 13. Na chwilę obecną motywy ataku pozostają nieznane, a służby prowadzą intensywne dochodzenie w tej sprawie.

Zawieszenie kampanii wyborczej

W odpowiedzi na incydent sztab wyborczy socjaldemokratów, którym przewodzi Frederiksen, zdecydował o zawieszeniu kampanii wyborczej premier przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. W oświadczeniu podkreślono, że priorytetem jest teraz zdrowie i bezpieczeństwo Mette Frederiksen.

Atak na premier wywołał falę oburzenia w Danii i na arenie międzynarodowej. Politycy różnych opcji wyrażają solidarność z Mette Frederiksen i potępiają akt przemocy. Obywatele gromadzą się na placu Kultorvet, aby wyrazić wsparcie dla premier, przynosząc kwiaty i zapalając świece.

Czytaj też: Szokujące zatrzymanie polskich żołnierzy na granicy. Internet wrze

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.