Premier wymienia czterech ministrów w rządzie (FOTO KPRM/X)

Premier wymienia czterech ministrów w rządzie

Podziel się ze znajomymi:

Premier Donald Tusk dokonał istotnych zmian w składzie swojego gabinetu, powołując czterech nowych ministrów. Zmiany te są związane z odejściem dotychczasowych szefów resortów, którzy kandydują do Parlamentu Europejskiego. Oto najważniejsze punkty z ogłoszonych nominacji.

Nowi ministrowie w rządzie:

  • Tomasz Siemoniak objął funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, zastępując Marcina Kierwińskiego. Dodatkowo Siemoniak będzie kontynuował pełnienie roli koordynatora służb specjalnych. Premier Tusk podkreślił znaczenie jeszcze lepszej koordynacji służb w obliczu trudnej sytuacji bezpieczeństwa. Tomasz Siemoniak już dziś ma przedstawić na kolegium służb specjalnych projekt powołania komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie na polskie życie publiczne w ostatnich latach.
  • Krzysztof Paszyk został nowym ministrem rozwoju, zastępując Bartłomieja Sienkiewicza. Premier Tusk liczy na jego zaangażowanie w usprawnienie rozwoju technologicznego kraju i realizację kluczowych projektów gospodarczych.
  • Jakub Jaworowski stanął na czele resortu aktywów państwowych, zastępując Borysa Budkę. Przed nowym ministrem stoi wyzwanie poprawy współpracy spółek skarbu państwa, szczególnie tych o znaczeniu strategicznym. Premier Tusk podkreślił potrzebę „czyszczenia” struktur spółek skarbu państwa i dążenia do większej efektywności w ich działaniu.
  • Hanna Wróblewska objęła stanowisko ministra kultury, zastępując Krzysztofa Hetmana. Premier Tusk, mówiąc o nowej minister, zaznaczył, że jej życiorys i osiągnięcia to najlepsze argumenty przemawiające za jej nominacją. Wróblewska jest historykiem sztuki, była wieloletnią dyrektorką Zachęty oraz wicedyrektorką w powstającym Muzeum Getta Warszawskiego. Ma kontynuować „trudne dzieła” poprzednika i dalej rozwijać kulturę oraz sztukę w kraju.

Podziękowania dla odchodzących ministrów

Premier Donald Tusk podziękował odchodzącym ministrom za ich pracę i wkład w realizację kluczowych zadań rządowych. „Te pierwsze miesiące to były miesiące rozbijania muru. Dziś nadchodzi czas porządkowania” – podsumował szef rządu. Docenił ich wysiłki i zapewnił, że dotychczas wykonali swoje zadania w sposób odpowiedzialny.

Powołanie nowych ministrów

Nowi ministrowie zostaną formalnie powołani przez prezydenta w poniedziałek o godzinie 10:30. Premier Tusk wyraził zaufanie wobec nowych szefów resortów, podkreślając, że wierzy w ich zdolność do realizacji celów stojących przed zrekonstruowanym rządem.

Czytaj też: Rolnicy okupują Sejm. Chcą spotkania z premierem

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.