10 lipca Rada Nadzorcza spółki PKP SKM w Trójmieście dokonała znaczących zmian personalnych, odwołując Macieja Lignowskiego, prezesa zarządu, oraz Jarosława Kożyczkowskiego, członka zarządu i dyrektora ds. finansowych. Teraz spółką do czasu wyłonienia nowego prezesa pokieruje dotychczasowy podwładny marszałka z Pomorza, Mieczysława Struka, czyli Eugeniusza Manikowskiego.
PKP SKM w Trójmieście była już częściowo po procesie usamorządowienia. Odbył się niemal dwie dekady temu. Obecnie udziały w spółce rozdzielone są między miasta Gdańsk (12,47%), Gdynia (7,60%), Sopot (2,08%), Rumia (0,58%) oraz Pruszcz Gdański (1,19%). Udział (10,1%) ma również województwo pomorskie, a reszta pozostaje w rękach Polskich Kolei Państwowych S.A.
Ciekawe, że to właśnie województwa zagina parol nad spółką.
Nowe kierownictwo w PKP SKM w Trójmiście
W miejsce odwołanych członków zarządu, Rada Nadzorcza delegowała Eugeniusza Manikowskiego do czasowego pełnienia obowiązków prezesa zarządu od 11 lipca.
Eugeniusz Manikowski od lat związany jest z branżą kolejową. Absolwent Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, a także studiów podyplomowych „Zamówienia publiczne” na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz MBA Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu. Pracę na kolei rozpoczął w 1984 roku. Odpowiedzialny był m.in. za organizowanie i zarządzanie procesem technologicznym pracy stacji rozrządowej, prowadzenie ruchu pociągów i nadzór nad pracą Stacji Rejonowej w Tczewie.
W latach 1993-1998 pracował w Północnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Gdańsku, a następnie do 2002 roku w Pomorskim Zakładzie Przewozów Regionalnych w Gdyni. W latach 2002-2024 zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, gdzie m.in. jako zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury ds. Transportu odpowiadał za kierowanie zadaniami związanymi z planowaniem strategicznym i rozwojem systemu transportu publicznego w województwie pomorskim. Od 2021 roku w Radzie Nadzorczej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, pełniąc stanowisko przewodniczącego Rady.
Manikowski to niewątpliwe zaufany człowiek marszałka Mieczysława Struka.
Konflikty i Kontrowersje
Decyzja o zmianach w zarządzie SKM Trójmiasto jest także odpowiedzią na długotrwałe napięcia między władzami centralnymi a samorządowymi. SKM Trójmiasto jest jedną z najbardziej dochodowych spółek PKP, co czyni ją obiektem szczególnego zainteresowania i źródłem licznych sporów, zwłaszcza w kontekście wieloletnich umów przewozowych.
Przyszłość spółki PKP SKM w Trójmieście
Zmiany personalne mają na celu przygotowanie spółki do nadchodzących przetargów na realizację przewozów pasażerskich oraz wzmocnienie jej potencjału organizacyjnego i taborowego. Proces kwalifikacyjny na stanowiska prezesa i członka zarządu już się rozpoczął, co oznacza dalsze zmiany w strukturze kierownictwa SKM.
Zobacz też: Wypadek w Gołębiewku. Kierowca uderzył w grupę rowerzystów
Wpis na X Świlskiego zapowiadający zmiany
Ryszard Świlski, senator PO, podkreślił potrzebę znaczenie wspomnianych zmian we swoim na początku roku wpisie na platformie X:
„Powiem: na taką rozmowę, jak ta dzisiejsza, czekałem ponad osiem lat. Po spotkaniu z Piotrem Małolepszakiem z Ministerstwa Infrastruktury otwieramy drzwi dla usamorządowienia PKP SKM w Trójmieście! To szansa na lepszą jakość usług dla pasażerów w województwie Pomorskim. Działamy!”
PKP ma ogłosić konkurs na nowego prezesa SKM. Będziemy monitorować sytuację. Spółka SKM przynosiła milionowe dochody.
Czytaj też: Koncert Eda Sheerana. Jak dotrzeć na stadion w Gdańsku?
mn
Co tu można komentować. Kolejna zmiana koalicji 13 grudnia i pewnie jak wszystkie inne przeprowadzone do obecnej chwili będą niczym ostatnie tango na Titanicu…
„organizowanie i zarządzanie procesem technologicznym pracy stacji rozrządowej, prowadzenie ruchu pociągów i nadzór nad pracą Stacji Rejonowej w Tczewie” – po polsku:ustawiacz 🙂