Michaił Saakaszwili, były prezydent Gruzji. (MAT. PRASOWE)

Wstrząsający list. Micheil Saakaszwili: mój stan zdrowia gwałtownie się pogorszył, teraz umieram

Przejmujący list trafił do redakcji Politico. Jego autorem jest były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Jest on więziony przez obecne władze Gruzji. Osobiste wyznanie do redakcji w Stanach Zjednoczonych dostarczył prawnik dawnej głowy państwa w Gruzji.


W Wielką Sobotę światło dzienne ujrzał list. Postanowiłem go przetłumaczyć i podzielić się jego treścią. Robo ogromne wrażenie. To wyjątkowo przejmujące wyznanie.


„Kiedy w październiku 2021 roku wróciłem do Gruzji, po ośmiu latach na wygnaniu, aby wesprzeć wolne i uczciwe wybory parlamentarne, byłem zdrowym, energicznym 54-latkiem. Gdy przekroczyłem granicę zostałem natychmiast aresztowany przez władze gruzińskie i od tego czasu przebywam w więzieniu na podstawie pogłosek i umotywowanych politycznie zarzutów o 'nadużycie władzy’, które tylko Kreml i obecny rząd gruziński uważają za uzasadnione”, czytamy w liście Micheil Saakaszwiliego.

„Tymczasem w areszcie mój stan zdrowia gwałtownie się pogorszył; teraz umieram”, dodaje .

Jak przypomina w liście były prezydent Gruzji, „był systematycznie torturowany, fizycznie i psychicznie, a obecnie istnieją dowody na zatrucie metalami ciężkimi w moim ciele . Cierpi teraz na zdumiewający zestaw ponad 20 poważnych chorób, z których wszystkie rozwinęły się w zamknięciu.”

„W świetle tego wszystkiego w połowie lutego Parlament Europejski wydał rezolucję wzywającą do mojego uwolnienia, a dostrzegając upadek demokracji w Gruzji, przyjął niewiążące rezolucje wzywające do nałożenia sankcji na Iwaniszwilego. Tymczasem rząd nadal kpi z zachodnich przywódców, radośnie nadzorując szybkie oddalanie się Gruzji od europejskiej przyszłości, podczas gdy pokojowi cywile są bici i gazowani łzawiącymi za wspieranie demokratycznych ideałów.”

Micheil Saakaszwili: rząd będzie nadal przymykał oko nie tylko na demokrację

Były prezydent zauważa, że „pomimo pogarszających się stosunków Gruzji z USA, senatorowie Jeanne Shaheen i Dick Durbin niedawno odwiedzili Tbilisi, aby spotkać się z przedstawicielami rządu. I chociaż prośba senatorów o odwiedzenie dawnego prezydenta w więzieniu została, jak można się było spodziewać, odrzucona, docenia on ich zainteresowanie moim zdrowiem i dobrym samopoczuciem.”

„Wyrażam również uznanie dla obecnych przywódców Kongresu, takich jak posłowie Joe Wilson i Steve Cohen oraz senatorowie Roger Wicker i Ben Cardin, za ich wysiłki przeciwko atakom na strategiczne partnerstwa Gruzji i uwięzieniu przeciwników politycznych, a także ich sprzeciw wobec gruzińskiej ustawy o zagranicznych agentach – nagana dla aspiracji Gruzinów do UE i NATO – oraz szybki upadek demokracji w kraju”, podkreśla Micheil Saakaszwili.

jak zauważa były prezydent Gruzji bez pomocy Kongresu i administracji Bidena, obok parlamentów UE i Wielkiej Brytanii, obecny rząd będzie nadal przymykał oko nie tylko na demokrację, ale i na rządy prawa, a podstawowe filary praw człowieka w Gruzji będą nadal podupadać.

„Coraz bardziej widać też, że wkrótce umrę, jeśli nie otrzymam odpowiedniej opieki medycznej poza granicami kraju. W dalszym ciągu wzywam Stany Zjednoczone i społeczność międzynarodową do zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby uratować mi życie, poprzez wywarcie presji dyplomatycznej na rząd gruziński i nałożenie sankcji ekonomicznych na Iwaniszwilego i jego współpracowników”, podkreśla Saakaszwili.

Czytaj też: Aresztowanie dziennikarza Wall Street Journal w Rosji. FSB tworzy nowe wątki

Micheil Saakaszwili (MAT. PRASOWE)

„Wkrótce umrę”

„Moja śmierć może spowodować chaos polityczny w Gruzji, ale moje męczeństwo z pewnością zostanie uznane za zwycięstwo Putina – potężny symbol dla wszystkich przywódców w tym regionie, a być może na świecie, którzy nie przeciwstawią się rosyjskiemu imperializmowi.” – czytamy.

„Jeśli jednak Kongres USA i administracja Bidena będą mogły współpracować z UE w celu zabezpieczenia mojego uwolnienia poprzez sankcje, embarga gospodarcze, zawieszenie finansowania i ograniczenia wizowe, będzie to nie tylko kolejny cios dla Putina, ale również wysłanie silny sygnał, że Stany Zjednoczone i Europa pozostają oddane ideałom demokracji, przyzwoitości i sprawiedliwości. Ideały, na których mogę polegać, jak powiedział mi kiedyś prezydent Joe Biden.”

Kim jest jest Micheil Saakaszwili?

Micheil Saakaszwili to prezydent Gruzji w latach 2004-2013, urodził się 21 grudnia 1967 roku w Tbilisi. Saakaszwili odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy, który – jak podkreśla – jest motywowany politycznie. Jego stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Do więzienia trafił w październiku 2021 roku, gdzie prowadził strajki głodowe. Kilka miesięcy później został przewieziony do szpitala.

Gruzja coraz bardziej w objęciach Rosji. Abchazja i Osetia Południowa to dwie separatystyczne republiki, które odłączyły się od Gruzji w wyniku konfliktów zbrojnych w latach 90. XX wieku oraz w 2008 roku.

Abchazja ogłosiła swoją niepodległość w 1992 roku, co doprowadziło do wojny z Gruzją, która trwała do 1993 roku. W wyniku tej wojny Abchazja ogłosiła niepodległość, ale nie została uznana przez większość państw świata.

Osetia Południowa ogłosiła swoją niepodległość w 1991 roku, co doprowadziło do wojny z Gruzją, która trwała do 1992 roku. Konflikt zbrojny między Gruzją a Osetią Południową zaostrzył się ponownie w 2008 roku, co doprowadziło do interwencji wojskowej Rosji w obronie Osetii Południowej i uznania niepodległości obu separatystycznych regionów przez Rosję, Nikaraguę, Wenezuelę i kilka innych państw. Jednak większość państw na świecie uznaje Abchazję i Osetię Południową za część terytorium Gruzji.

Politico/Maciej Naskręt