Michaił Saakaszwili, były prezydent Gruzji. (MAT. PRASOWE)
Podziel się ze znajomymi:

Przejmujący list trafił do redakcji Politico. Jego autorem jest były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Jest on więziony przez obecne władze Gruzji. Osobiste wyznanie do redakcji w Stanach Zjednoczonych dostarczył prawnik dawnej głowy państwa w Gruzji.


W Wielką Sobotę światło dzienne ujrzał list. Postanowiłem go przetłumaczyć i podzielić się jego treścią. Robo ogromne wrażenie. To wyjątkowo przejmujące wyznanie.


„Kiedy w październiku 2021 roku wróciłem do Gruzji, po ośmiu latach na wygnaniu, aby wesprzeć wolne i uczciwe wybory parlamentarne, byłem zdrowym, energicznym 54-latkiem. Gdy przekroczyłem granicę zostałem natychmiast aresztowany przez władze gruzińskie i od tego czasu przebywam w więzieniu na podstawie pogłosek i umotywowanych politycznie zarzutów o 'nadużycie władzy’, które tylko Kreml i obecny rząd gruziński uważają za uzasadnione”, czytamy w liście Micheil Saakaszwiliego.

„Tymczasem w areszcie mój stan zdrowia gwałtownie się pogorszył; teraz umieram”, dodaje .

Jak przypomina w liście były prezydent Gruzji, „był systematycznie torturowany, fizycznie i psychicznie, a obecnie istnieją dowody na zatrucie metalami ciężkimi w moim ciele . Cierpi teraz na zdumiewający zestaw ponad 20 poważnych chorób, z których wszystkie rozwinęły się w zamknięciu.”

„W świetle tego wszystkiego w połowie lutego Parlament Europejski wydał rezolucję wzywającą do mojego uwolnienia, a dostrzegając upadek demokracji w Gruzji, przyjął niewiążące rezolucje wzywające do nałożenia sankcji na Iwaniszwilego. Tymczasem rząd nadal kpi z zachodnich przywódców, radośnie nadzorując szybkie oddalanie się Gruzji od europejskiej przyszłości, podczas gdy pokojowi cywile są bici i gazowani łzawiącymi za wspieranie demokratycznych ideałów.”

Micheil Saakaszwili: rząd będzie nadal przymykał oko nie tylko na demokrację

Były prezydent zauważa, że „pomimo pogarszających się stosunków Gruzji z USA, senatorowie Jeanne Shaheen i Dick Durbin niedawno odwiedzili Tbilisi, aby spotkać się z przedstawicielami rządu. I chociaż prośba senatorów o odwiedzenie dawnego prezydenta w więzieniu została, jak można się było spodziewać, odrzucona, docenia on ich zainteresowanie moim zdrowiem i dobrym samopoczuciem.”

„Wyrażam również uznanie dla obecnych przywódców Kongresu, takich jak posłowie Joe Wilson i Steve Cohen oraz senatorowie Roger Wicker i Ben Cardin, za ich wysiłki przeciwko atakom na strategiczne partnerstwa Gruzji i uwięzieniu przeciwników politycznych, a także ich sprzeciw wobec gruzińskiej ustawy o zagranicznych agentach – nagana dla aspiracji Gruzinów do UE i NATO – oraz szybki upadek demokracji w kraju”, podkreśla Micheil Saakaszwili.

jak zauważa były prezydent Gruzji bez pomocy Kongresu i administracji Bidena, obok parlamentów UE i Wielkiej Brytanii, obecny rząd będzie nadal przymykał oko nie tylko na demokrację, ale i na rządy prawa, a podstawowe filary praw człowieka w Gruzji będą nadal podupadać.

„Coraz bardziej widać też, że wkrótce umrę, jeśli nie otrzymam odpowiedniej opieki medycznej poza granicami kraju. W dalszym ciągu wzywam Stany Zjednoczone i społeczność międzynarodową do zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby uratować mi życie, poprzez wywarcie presji dyplomatycznej na rząd gruziński i nałożenie sankcji ekonomicznych na Iwaniszwilego i jego współpracowników”, podkreśla Saakaszwili.

Czytaj też: Aresztowanie dziennikarza Wall Street Journal w Rosji. FSB tworzy nowe wątki

Micheil Saakaszwili (MAT. PRASOWE)

„Wkrótce umrę”

„Moja śmierć może spowodować chaos polityczny w Gruzji, ale moje męczeństwo z pewnością zostanie uznane za zwycięstwo Putina – potężny symbol dla wszystkich przywódców w tym regionie, a być może na świecie, którzy nie przeciwstawią się rosyjskiemu imperializmowi.” – czytamy.

„Jeśli jednak Kongres USA i administracja Bidena będą mogły współpracować z UE w celu zabezpieczenia mojego uwolnienia poprzez sankcje, embarga gospodarcze, zawieszenie finansowania i ograniczenia wizowe, będzie to nie tylko kolejny cios dla Putina, ale również wysłanie silny sygnał, że Stany Zjednoczone i Europa pozostają oddane ideałom demokracji, przyzwoitości i sprawiedliwości. Ideały, na których mogę polegać, jak powiedział mi kiedyś prezydent Joe Biden.”

Kim jest jest Micheil Saakaszwili?

Micheil Saakaszwili to prezydent Gruzji w latach 2004-2013, urodził się 21 grudnia 1967 roku w Tbilisi. Saakaszwili odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia za rzekome nadużycie władzy, który – jak podkreśla – jest motywowany politycznie. Jego stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Do więzienia trafił w październiku 2021 roku, gdzie prowadził strajki głodowe. Kilka miesięcy później został przewieziony do szpitala.

Gruzja coraz bardziej w objęciach Rosji. Abchazja i Osetia Południowa to dwie separatystyczne republiki, które odłączyły się od Gruzji w wyniku konfliktów zbrojnych w latach 90. XX wieku oraz w 2008 roku.

Abchazja ogłosiła swoją niepodległość w 1992 roku, co doprowadziło do wojny z Gruzją, która trwała do 1993 roku. W wyniku tej wojny Abchazja ogłosiła niepodległość, ale nie została uznana przez większość państw świata.

Osetia Południowa ogłosiła swoją niepodległość w 1991 roku, co doprowadziło do wojny z Gruzją, która trwała do 1992 roku. Konflikt zbrojny między Gruzją a Osetią Południową zaostrzył się ponownie w 2008 roku, co doprowadziło do interwencji wojskowej Rosji w obronie Osetii Południowej i uznania niepodległości obu separatystycznych regionów przez Rosję, Nikaraguę, Wenezuelę i kilka innych państw. Jednak większość państw na świecie uznaje Abchazję i Osetię Południową za część terytorium Gruzji.

Politico/Maciej Naskręt