Wzrost inflacji w kwietniu. VAT na żywność przyczyną (FOTO: canv.com)

Wzrost inflacji w kwietniu. VAT na żywność przyczyną

Główną przyczyną wzrostu inflacji w kwietniu była wyższa dynamika cen żywności, spowodowana przywróceniem 5 proc. stawki podatku VAT na żywność, wskazali ekonomiści Credit Agricole w komentarzu do środowych danych GUS.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r. w porównaniu z kwietniem 2023 r. wzrosły o 2,4 proc. Wzrost cen usług wyniósł 6,2 proc., a towarów – 1,1 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 proc., przy czym ceny towarów wzrosły o 1,1 proc., a usług o 0,9 proc.

Ekonomiści Credit Agricole podkreślili, że głównym czynnikiem wzrostu inflacji była wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe”, która wyniosła 1,9 proc. w kwietniu (r/r) w porównaniu do 0,3 proc. w marcu. Było to wynikiem przywrócenia 5 proc. stawki VAT na żywność. Jednakże, ze względu na kwietniowe promocje wprowadzone przez główne sieci handlowe, pełny efekt wyższego podatku VAT zostanie uwzględniony w cenach dopiero w maju.

Jak widzą sytuację ekonomiści?

Spadek inflacji bazowej, zgodnie z szacunkami ekonomistów, obniżył się w kwietniu do 4,1 proc. (r/r) wobec 4,6 proc. w marcu. Spadek ten był szeroki i obejmował większość głównych kategorii, szczególnie transport (bez paliw), łączność, odzież i obuwie oraz napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Ekonomiści szacują, że miesięczna dynamika cen bazowych zwiększyła się w kwietniu do 0,7 proc. (m/m) wobec 0,5 proc. w marcu, co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. Przewidują, że w kolejnych miesiącach dynamika ta obniży się, choć nadal pozostanie powyżej swojego wzorca sezonowego.

Zobacz też: Płaca minimalna w 2025 r. Ile będzie wynosić najniższa pensja?

Będzie stopniowy wzrost inflacji

Prognozy Credit Agricole wskazują, że kolejne miesiące przyniosą stopniowy wzrost inflacji, związany z wygaszaniem działań osłonowych w obszarze cen nośników energii oraz wzrostem dynamiki cen żywności. W drugiej połowie roku inflacja ma ponownie przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc. r/r). Bank prognozuje, że średnioroczna inflacja w 2024 r. wyniesie 3,3 proc. wobec 11,6 proc. w 2023 r., a w 2025 r. wzrośnie do 3,6 proc.

Dane GUS z kwietnia pokazują, że w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen miały wyższe ceny żywności (o 2,2 proc.), transportu (o 1,6 proc.), odzieży i obuwia (o 2,6 proc.), rekreacji i kultury (o 1,2 proc.) oraz mieszkania (o 0,3 proc.). W porównaniu do kwietnia 2023 r., największy wpływ na inflację miały wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 8,3 proc.), mieszkania (o 1,5 proc.) oraz żywności (o 1,4 proc.).

Czytaj też: Niemcy mają problem. Ich porty są w głębokim kryzysie

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.