Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego (FOTO: Jacek Sowa/pomorskie.eu)

Mieczysław Struk ponownie wybrany marszałkiem województwa

Podczas drugiej sesji VII kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego, radni wybrali marszałka. Został nim, już po raz czwarty, Mieczysław Struk, na którego kandydaturę głosowało 23 radnych.

Sprawy Porządkowe

Sesja, która odbyła się w środę, 15 maja 2024 r., rozpoczęła się od złożenia ślubowania przez osoby nieobecne na poprzedniej sesji 7 maja. Ślubowanie złożyli Mieczysław Struk i Natalia Nitek-Płażyńska. Następnie wybrano członków komisji skrutacyjnej, którymi zostali: Marta Cymańska (sekretarz), Iwona Mielewczyk, Piotr Widz i Szymon Redlin (przewodniczący).

Wybór Marszałka

Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Leszek Bonna zgłosił kandydaturę Mieczysława Struka na marszałka województwa pomorskiego. Bonna podkreślił, że Struk jest odpowiedzialnym i świetnie przygotowanym merytorycznie politykiem, który od 1998 r. zasiada w sejmiku i osiągnął najlepszy wynik w ostatnich wyborach samorządowych.

Jednak nie wspomniano z oczywistych względów o tym, czym informowała w 2017 r. telewizja TVP3 Gdańsk, że „Marszałek Struk, działacz Platformy Obywatelskiej, w latach 1988 -1990 pełnił funkcję naczelnika Jastarni. Powołany na stanowisko został przez wojewodę stanu wojennego, gen. brygady dr. Mieczysława Cygana. Marszałek uzależnił swoją kandydaturę od przydziału mieszkaniowego. Otrzymał mieszkanie w Jastarni jednak jednopokojowy lokal go nie zadowalał. Na potrzeby naczelnika okazało się za małe, wnosił o większe. Do jego obowiązków należała współpraca z organami Milicji Obywatelskiej i ORMO w celu utrzymania ładu i porządku publicznego, a także realizacja celów społeczno-gospodarczych”.

Po tajnym głosowaniu, przy uzyskaniu 23 głosów „za”, Mieczysław Struk ponownie został marszałkiem województwa. Cztery osoby były przeciwko, a sześć się wstrzymało. Marszałek Struk podziękował za oddane głosy, także te wstrzymujące się, które stanowią kredyt zaufania. Podkreślił, że chciałby po partnersku kierować nowym Zarządem Województwa dla dobra Pomorza i wszystkich mieszkańców.

Osiągnięcia kadencji

Mieczysław Struk podsumował kończącą się kadencję, która była pełna wyzwań, takich jak pandemia COVID-19 i napływ uchodźców z Ukrainy. Działania rządu zjednoczonej prawicy również stanowiły wyzwanie. Pomimo tych trudności, udało się osiągnąć wiele, w tym przyjęcie Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego do roku 2030, oraz efektywne wykorzystanie dostępnych środków unijnych na strategiczne inwestycje, takie jak rozbudowa PKM i zakup taboru kolejowego. Struk wymienił również modernizację dróg wojewódzkich i zakończenie modernizacji Dużej Sceny w Teatrze Wybrzeże.

Mieczysław Struk i jego plany na nową kadencję

W nowej kadencji Struk planuje realizować zadania zapisane w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza oraz sięgać po środki z Krajowego Planu Odbudowy. Zapowiedział budowę elektrowni jądrowej i farm wiatrowych oraz inwestowanie w rozwój transportu publicznego.

Ambicją Struka jest współpraca z PKP PLK oraz Ministerstwem Infrastruktury w celu poprawy sieci transportowej województwa, a także dążenie do usamorządowienia spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Plany obejmują również modernizację dróg wojewódzkich i budowę obwodnic, troskę o zdrowie mieszkańców oraz działania na rzecz środowiska i kultury.

Zobacz też: Polacy nie zgadzają się z Tuskiem. Wyniki sondażu

Jakie jeszcze plany?

Marszałek zapowiedział dalsze wsparcie dla pomorskich przedsiębiorstw oraz wzmocnienie pozycji regionu jako miejsca atrakcyjnego do inwestowania, także poprzez wykorzystanie szans związanych z elektrownią jądrową i farmami wiatrowymi na morzu. Podkreślił konieczność współpracy z samorządowcami na poziomie gminnym i powiatowym oraz ze stroną rządową.

Nie możemy zapomnieć, że jesteśmy wszyscy częścią państwa polskiego, a naszym pracodawcą są nasi obywatele. Liczę też na merytoryczną dyskusję z radnymi opozycji. Zachęcam do współpracy w bieżącej kadencji Sejmiku Województwa Pomorskiego

– podsumował Struk.

Podczas sesji wybrano również składy komisji sejmikowych. Kolejna sesja odbędzie się 24 maja 2024 r.

Czytaj też: Sondaż. Polacy o umocnieniach na granicy z Rosją i Białorusią

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.