Zgrzyt między KO, a WdG w Gdańsku. Czy dojdzie do porozumienia? (FOTO: Facebook.com/Piotr Borawski)

Zgrzyt między KO, a WdG w Gdańsku. Czy dojdzie do porozumienia?

Podziel się ze znajomymi:

Jak się okazuje Koalicja Obywatelska chce jeszcze więcej władzy w strukturach miasta. Na to nie chce się zgodzić prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. W jakim kierunku zmierza sytuacja?

Klub Koalicji Obywatelskiej (KO) w Radzie Miasta Gdańska zaprezentował swoje rekomendacje do prezydium nowej kadencji Rady Miasta Gdańska podczas spotkania na zewnątrz Nowego Ratusza przy ul. Wały Jagiellońskie. Na funkcję przewodniczącej Rady Miasta Gdańska jednogłośnie zarekomendowano radną elekt, Agnieszkę Owczarczak, a Mateusza Skarbka na wiceprzewodniczącego. Nową wiceprzewodniczącą klubu została Kamila Błaszczyk, a sekretarzem Łukasz Bejm.

Tak też się stało podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta. Mateusz Skarbek został wybrany wiceprzewodniczącym Rady. Agnieszka Owczarczak i Mateusz Skarbek będą teraz reprezentować KO w prezydium RMG.

Zobacz również: Aleksandra Dulkiewicz we Wrocławiu. Wspiera Jacka Sutryka

Propozycje Koalicji Obywatelskiej

KO przedstawiła również nowe pomysły dotyczące pracy Rady. Agnieszka Owczarczak podkreśliła zmiany w zakresie dotychczas funkcjonujących komisji i zaproponowała utworzenie nowych, takich jak Komisja Mobilności i Transportu oraz Komisja Ochrony Środowiska, Klimatu i Ekologii. Planowane są również zmiany w liczbie komisji.

Piotr Borawski, dotychczasowy zastępca prezydenta Aleksandry Dulkiewicz, zrezygnował z funkcji w dniu poprzedzającym ogłoszenie rekomendacji. Jego decyzja była motywowana „powodami zasadniczymi”, co sugeruje napięcia w ramach dotychczasowej współpracy z klubem Wszystko dla Gdańska (WdG). Mimo rezygnacji, Borawski przedstawił wizję współpracy na nadchodzące pięć lat, obejmującą m.in. budowę nowych mieszkań i remonty zasobu komunalnego, a także rozwiązania w infrastrukturze i zieleni miejskiej.

Czytaj: Jolanta Banach dołącza do klubu Wszystko dla Gdańska

Zgrzyt między KO, a WdG

Borawski i KO przedstawili konkretne propozycje współpracy prezydent Dulkiewicz, ale odpowiedź prezydent sugeruje dążenie do utrzymania status quo. To stawia pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia porozumienia. Borawski podkreślił, że KO nie zgadza się na zachowanie obecnej sytuacji i nie ma jeszcze porozumienia co do oficjalnej koalicji z WdG.

Propozycje negocjacyjne KO zakładają większą odpowiedzialność za sprawy miasta i proponują pewne zmiany w zarządzaniu miastem. Mimo to, Borawski nie potwierdził, czy w przypadku osiągnięcia porozumienia powróciłby na stanowisko zastępcy prezydenta.

Sytuacja w Radzie Miasta Gdańska i negocjacje pomiędzy KO a WdG wskazują na istotne różnice w podejściach do zarządzania miastem, które mogą wpłynąć na przyszłość politycznego krajobrazu Gdańska. Czy KO i WdG znajdą sposób na współpracę, czy też różnice zdań zaciemnią szansę na konstruktywną współpracę? Czas pokaże.

Czytaj też: Czeka nas rozpad koalicji rządzącej? Jest sondaż

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.