Kryzys agroportów. Nitek-Płażyńska apeluje o działania (FOTO: Facebook/Natalia Nitek-Płażyńska/Pomorskie.eu/Jacek Sowa)

Kryzys agroportów. Nitek-Płażyńska apeluje o działania

Radna sejmiku województwa pomorskiego, Natalia Nitek-Płażyńska, wezwała marszałka województwa pomorskiego do zajęcia stanowiska w sprawie terminali agro w portach w Gdańsku i Gdyni.

W zeszłym tygodniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. ogłosił unieważnienie przetargu na dzierżawę terenu pod budowę terminalu agro. Podobna sytuacja miała miejsce w Porcie Gdynia, gdzie w marcu br. resort infrastruktury podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego. W odpowiedzi na te działania, zarząd gdańskiego portu zapowiedział ogłoszenie nowego przetargu jeszcze w tym roku.

Apel radnej

Podczas konferencji prasowej Nitek-Płażyńska (PiS) wyraziła swoje zaniepokojenie z powodu unieważnienia przetargów.

W portach w Gdyni i w Gdańsku miały powstać terminale zbożowe. Gdyby nadal rządziła nasza formacja, one by z pewnością powstały. Ale rządzi PO i jej koalicjanci, więc wszystko stanęło. Odwołane przetargi, bałagan, dojmujące wrażenie, że te bardzo ważne projekty są celowo zabijane.

– przekonuje Nitek-Płażyńska.

Zamiast ważnych inwestycji w Trójmieście, które dawałyby pieniądze dla naszego regionu – mamy radość w Niemczech. Ukraińskie zboże będzie płynęło w świat przez tamtejsze porty. My nie będziemy mieli inwestycji, rozwoju, miejsc pracy – nie będziemy mieli także własnego narzędzia, aby wypychać ukraińskie zboże z Polski

– wyjaśnia radna sejmiku.

Odpowiedź Marszałka

Na apel radnej odpowiedział rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP), Michał Piotrowski. W rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczył, że marszałek Struk zawsze był aktywny w sprawach rolniczych, powołując m.in. Pomorską Radę Rolniczą, która przygotowała stanowisko w sprawie zwiększenia eksportu zbóż.

Tezy zawarte w uchwale są nadal aktualne, a stanowisko zarządu województwa się nie zmieniło

– stwierdził Piotrowski.

Podkreślił również, że przetargi na agroporty zostały odwołane z konkretnych powodów, budząc spore wątpliwości zarówno wśród inwestorów, jak i ekspertów z branży rolniczej. Dodał, że są już decyzje o ponownym ogłoszeniu przetargów.

Zobacz też: Port Gdańsk nie rezygnuje z terminala zbożowego

Spotkania i plany na przyszłość

Marszałek Struk planuje spotkanie z zarządem Portu Gdańsk oraz wojewodą, aby omówić bieżącą sytuację. W czerwcu ma się również odbyć spotkanie marszałka i pomorskich rolników z ministrem rolnictwa.

Zobacz też: Odwołano przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku

Polityczne starcie na linii Struk – Płażyńska

To kolejne zwarcie polityczne na linii między marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem, a radną sejmiku województwa pomorskiego, Natalią Nitek-Płażyńską. Mieczysław Struk gdy został ponownie wybrany na marszałka województwa pomorskiego, radna Natalia Nitek-Płażyńska podzieliła się swoją zdecydowaną i krytyczną opinią na temat wyboru Struka.

W swojej wypowiedzi w mediach społecznościowych, radna Płażyńska jasno wyraziła swoje niezadowolenie z powodu reelekcji Struka, wskazując na jego długoletnie, negatywne, zdaniem radnej, działania na Pomorzu.

Głosowałam przeciwko właśnie dlatego, żeby pan Struk nie mógł powoływać się na jakiś rzekomy konsensus wokół swojej kandydatury i sposobu, w jaki rządzi od wielu lat na Pomorzu

– napisała.

Czytaj też: „Aparatczyk PO”. Radna Płażyńska o marszałku Struku

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.