Alarm w Tczewie. Wojsko stwierdziło zaginięcie karabinu BOR. (FOTO: ZM Tarnów/Aneta Gawle)

Odnaleziono zagubiony karabin BOR. Śledztwo trwa

Podziel się ze znajomymi:

Wojska Obrony Terytorialnej informują, że zagubiony karabin wyborowy BOR został odnaleziony. Broń zaginęła w niedzielę podczas ćwiczeń w Tczewie, w województwie pomorskim. Służby zaangażowane w wyjaśnienie sprawy badają teraz m.in. wątek o charakterze kryminalno-przestępczym.

Zaginięcie Broni Podczas Ćwiczeń

12 maja 2024 roku, po intensywnych ćwiczeniach dzienno-nocnych w Tczewie, wojsko stwierdziło zaginięcie niezwykle ważnej broni – karabinu BOR. Zdarzenie to wzbudziło poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz procedur wojskowych.

Zagubienie tak istotnego elementu wyposażenia wojskowego stało się natychmiast przedmiotem intensywnych poszukiwań. Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli akcję poszukiwawczą w miejscach swoich ostatnich działań.

O sprawie informowaliśmy osobnym artykułem.

Intensywne Poszukiwania

Pomimo profesjonalizmu i wysokiego poziomu szkolenia, broń mogła zostać zagubiona. Żandarmeria Wojskowa oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego natychmiast przystąpiły do szczegółowego śledztwa, mającego na celu nie tylko odnalezienie broni, ale również wyjaśnienie okoliczności, które doprowadziły do tego zaniedbania. Biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko związane z dostaniem się takiej broni w niepowołane ręce, sytuacja ta była traktowana z najwyższą powagą.

Karabin BOR

Karabin BOR, kalibru 7,62 mm, jest zaprojektowany do precyzyjnego strzelania na długie dystanse. Zwykle wykorzystywany jest do zadań snajperskich, gdzie precyzja i niezawodność są kluczowe. Broń ta jest przystosowana do amunicji o dużym kalibrze, co umożliwia skuteczną eliminację celów na znacznych odległościach. Wyróżnia się wysoką jakością wykonania i zdolnością do pracy w trudnych warunkach, co jest typowe dla współczesnych systemów snajperskich.

Poważne konsekwencje

Oświadczenie rzecznika prasowego DWOT, ppłk. Roberta Pękali, nie dostarcza wielu szczegółów, co może świadczyć o skali problemu i możliwych konsekwencjach tego incydentu. Ze względu na wrażliwość sprawy, rzecznik zaleca wszelkie pytania medialne kierować bezpośrednio do Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu, co podkreśla powagę sytuacji i potrzebę kontroli informacji.

Czytaj też: Szok! 650 tys. ukraińskich mężczyzn uciekło przed wojskiem

Trwa śledztwo

W postępowaniu wyjaśniającym badane są również wątki o charakterze kryminalno-przestępczym, nie wykluczając celowego zaboru mienia. Dowódca WOT pozostaje w stałym kontakcie ze służbami. Zapowiedział także rozliczenie winnych niedopełnienia obowiązku właściwego nadzoru nad sprzętem i pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

Zaginięcie karabinu BOR i jego późniejsze odnalezienie podkreśla wagę ścisłego przestrzegania procedur wojskowych oraz szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Incydent ten z pewnością stanie się przyczynkiem do dalszych analiz i wzmocnienia protokołów bezpieczeństwa.

Czytaj też: Śmierć w polskim wojsku. Wypadków mundurowych jest za dużo

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.