Piekarz z Gdańska u ministra. Pellowski: padło pytanie o wojnę (FOTO: MRiRW)

Piekarz z Gdańska u ministra. Pellowski: padło pytanie o wojnę

Minister rolnictwa Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami branży piekarniczo-cukierniczej. Spotkanie odbyło się na wniosek przedsiębiorców celem omówienia bieżących wyzwań i przyszłych perspektywy sektora. W wydarzeniu w Warszawie wziął udział gdański mistrz piekarski i cukierniczy. Grzegorz Pellowski. Wydarzenie miało na celu zidentyfikowanie głównych problemów oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań dla poprawy sytuacji zakładów rzemieślniczych.

Podczas spotkania przedstawiciele Ogólnopolskiej Komisji Branżowej Rzemiosł Spożywczych Związku Rzemiosła Polskiego podkreślali, jak ważną rolę odgrywają piekarnie i cukiernie w lokalnych społecznościach oraz dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Jednym z kluczowych tematów było wypieranie małych zakładów przez duże sklepy wielkopowierzchniowe, które wykorzystują swoją dominującą pozycję na rynku.

Problemy branży i pytanie o wojnę

Grzegorz Pellowski, który uczestniczył w spotkaniu zwrócił uwagę na konkretne problemy zakładów piekarniczych. Po spotkaniu Pellowski powiedział:

Jesteśmy z wizyty zadowoleni. Minister wysłuchał naszych postulatów. Mieliśmy ich bardzo dużo. Wśród nich były postulaty ze 100 konkretów na 100 dni przedstawionych przez Donalda Tuska w czasie kampanii wyborczej w ubiegłym roku. Minister zaproponował nam nawet spotkanie branżowe. Chce uczestniczyć w Kongresie Piekarzy Polskich. A co z tego wyjdzie, to czas pokaże.

Przyznał, że oczekiwania wobec jego zakładu są formułowane bardzo konkretnie, zwłaszcza w kontekście potencjalnych sytuacji kryzysowych, takich jak konflikt zbrojny z udziałem Polski. Pellowski stwierdził, że mimo konkretnych oczekiwań ze strony urzędników, odpowiedzi na jego pytania są często niejasne:

Oczekiwania wobec mojego zakładu piekarniczego są formułowane w sposób bardzo konkretny, ale gdy formułuję pytanie dodatkowe do ich pomysłów, urzędnicy od zarządzania kryzysowego wycofują się.

Czytaj też: Nowy wiadukt na Powiślu zdobią murale zamków w Kwidzynie i Malborku

Minister Siekierski: Inicjatywy i Plany

Minister Czesław Siekierski, prowadzący spotkanie, podkreślił znaczenie branży piekarniczo-cukierniczej jako kluczowej części produkcji spożywczej. W odpowiedzi na postulaty rzemieślników, minister zaproponował zorganizowanie seminarium piekarniczego:

Powinniśmy omówić szczegółowo poszczególne problemy i wspólnie znaleźć najlepsze propozycje rozwiązań.

Minister Siekierski wyraził również zaniepokojenie kwestiami energetycznymi, które znacząco wpływają na koszty produkcji w małych zakładach. Wysokie ceny prądu i gazu, a także obciążenia związane z ZUS-em, stanowią poważne bariery dla rozwoju małych firm. Dodał, że konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które pomogą rzemieślnikom przetrwać na trudnym rynku. Podkreślił też znaczenie małych zakładów rzemieślniczych:

Branża piekarniczo-cukiernicza to bardzo ważna część produkcji spożywczej.

Perspektywy na Przyszłość

Spotkanie zakończyło się pozytywnymi deklaracjami obu stron. Minister Siekierski wyraził chęć uczestnictwa w kongresie piekarzy polskich, co ma stanowić krok w stronę bliższej współpracy rządu z branżą. Grzegorz Pellowski, mimo obaw, wyraził zadowolenie z dialogu i otwartości ministra na propozycje.

Spotkanie to daje nadzieję na lepsze jutro dla małych zakładów piekarniczych i cukierniczych w Polsce, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu jakości i tradycji polskiego pieczywa i słodkości. Wspólne wysiłki rządu i rzemieślników mogą przynieść pozytywne zmiany, które wzmocnią tę ważną gałąź przemysłu spożywczego.

Zobacz też: Będą podwyżki dla pracowników samorządowych. Podano kwoty

Maciej Naskręt

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.