Spacery na klifie w Gdyni. Przewodnik i apel o ostrożność (FOTO: canva.com)

Spacery na klifie w Gdyni. Przewodnik i apel o ostrożność

Gdyński klif jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Gdyni, przyciągającym miłośników natury i spacerowiczów. Jednakże, piękno tego miejsca kryje też pewne niebezpieczeństwa. Ze względu na naturalne procesy erozyjne, spacerowanie w okolicach klifu wymaga szczególnej ostrożności.

Marcin Skrzypek, główny specjalista ds. ochrony lasów i wydm Urzędu Morskiego w Gdyni, podkreśla, że erozja klifów w Orłowie jest procesem ciągłym.

Erozja klifowego zbocza to nie jest zdarzenie incydentalne. Fale sztormowe przyspieszają abrazję brzegu, a erozja wietrzna czy spowodowana opadami trwa nieprzerwanie

– mówi Marcin Skrzypek.

Zjawisko to jest szczególnie nasilone przy utworach gliniastych, które tworzą podstawę klifu, zwiększając ryzyko osuwisk.

Tragiczny wypadek i konsekwencje lekceważenia ostrzeżeń

Niestety, mimo zakazów i ostrzeżeń, niektórzy decydują się na ryzykowne spacery poza wyznaczonymi szlakami. W minionym miesiącu doszło do tragicznego wypadku, w którym mężczyzna zginął po upadku ze skarpy. To smutne przypomnienie o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Zobacz też: Kolna Sopot. Nowe osiedle w Sopocie [ZDJĘCIA]

Bezpieczne trasy spacerowe na klifie w Gdyni

W celu ochrony zarówno przyrody, jak i odwiedzających, władze miasta wytyczyły bezpieczne ścieżki. Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni, informuje:

Spacerować można wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Należy przestrzegać tablic ostrzegawczych i nie zbliżać się do krawędzi klifu. Korona klifu i przyległe tereny są rezerwatem, gdzie poruszać się wolno tylko wyznaczonymi ścieżkami, co dodatkowo jest zaznaczone na tablicach informacyjnych.

Ochrona klifu i przyszłość rezerwatu

Tereny na klifie w Gdyni zostały objęte ochroną rezerwatową, która ma na celu zachowanie unikalnego charakteru tego terenu.

Chronione są naturalne procesy zachodzące na terenie rezerwatu, co pozwala na zachowanie jego unikalności

– dodaje Marcin Skrzypek.

Działania ochronne nadzorowane są przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Przyrody w Gdańsku. Nie ma obecnie planów interwencyjnych zmierzających do zatrzymania czy spowolnienia erozji klifu.

Piękna pogoda i bliskość natury są kuszące, ale bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Przypominamy wszystkim planującym odwiedziny na gdyńskim klifie, by przestrzegali wyznaczonych zasad i ścieżek. Tylko takie zachowanie zapewni bezpieczne i przyjemne doświadczenie, pozwalając jednocześnie na ochronę tego cennego przyrodniczo miejsca.

Czytaj też: Statek „AIDAdiva” otworzył sezon wycieczkowców w Gdyni

mn

Wspieraj wbijamszpile.pl

Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.