Prokuratura zakończyła śledztwo ws. wywrócenia jachtu Galar Gdański (FOTO: KWPSP Gdańsk)

Zakończono śledztwo ws. wywrócenia jachtu Galar Gdański

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła śledztwo dotyczące tragicznego wypadku, który miał miejsce 8 października 2022 roku. Jacht Galar Gdański, wykonując turystyczny rejs dookoła wyspy Ostrów, przewrócił się na terenie Kanału Kaszubskiego.

Na pokładzie znajdowało się 14 osób, w tym 12 pasażerów. W wyniku katastrofy życie straciły cztery osoby: 59-letni mężczyzna, dwie kobiety (50-letnia oraz 27-letnia będąca w zaawansowanej ciąży) oraz noworodek. Ponadto, dwie osoby doznały obrażeń ciała.

Ustalenia śledztwa – Galar Gdański

Zgodnie z ustaleniami śledczych, przyczyną tragedii było naruszenie zasad bezpieczeństwa i dobrej praktyki morskiej przez ówczesnego 19-letniego sternika jachtu. Jak wynika z zebranego materiału dowodowego, w tym zeznań świadków oraz raportu Państwowej Komisji Wypadków Morskich, sternik nie zachował środków ostrożności, niewłaściwie prowadził obserwację wzrokową i nie ustąpił mającemu pierwszeństwo zespołowi holowników i statkowi. Ignorując sygnały alarmowe i obowiązek postoju, wpłynął w strugę śrubową holownika, co doprowadziło do utraty stateczności jachtu i jego wywrócenia.

Prokuratura zakończyła śledztwo ws. wywrócenia jachtu Galar Gdański (FOTO: KWPSP Gdańsk)
Prokuratura zakończyła śledztwo ws. wywrócenia jachtu Galar Gdański (FOTO: KWPSP Gdańsk)

Prokuratura: jest akt oskarżenia

W czerwcu 2024 roku prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko sternikowi. Zarzucono mu nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń ciała. Przestępstwo to jest zakwalifikowane z art. 173 § 2 i 4 Kodeksu Karnego i zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8. Sternik przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu podczas przesłuchania.

Zobacz też: Wypadek kolejowy w Gąsiorkach na Pomorzu

Umorzenie postępowania wobec armatora

Śledztwo w części dotyczącej armatora jachtu Galar Gdański I zostało umorzone. Prokurator ustalił, że mimo niewykonania wszystkich obowiązków przez armatora, jego zaniedbania nie przyczyniły się do spowodowania katastrofy. Dowody zebrane w sprawie jednoznacznie wskazują, że armator nie popełnił zarzuconego mu przestępstwa.

mn

Czytaj też: Słupsk. Nie żyje policjant ranny w niedzielnym wypadku

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydawca portalu wbijamszpile.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. komentarze odzwierciedlają jedynie opinie ich autorów. Zachęcamy do korzystania z kultury słowa i przestrzegania zasad netykiety.